"HEEMERA" MChJ “Tartibga solish qumdoni” maxsus rejimi ishtirokchisi sifatida ro'yxatdan o'tdi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi Kripto-aktivlar aylanmasi sohasida tartibga solish maxsus rejimida («tartibga solish qumdoni» maxsus rejimi) ishtirokchilarni ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomga (ro‘yxat raqami 3409-son, 2022 yil 30 dekabr) muvofiq, o‘g‘irlik, firibgarlik, tovlamachilik va boshqa noqonuniy xatti-harakatlar natijasida yo‘qolgan kripto-aktivlarni blokcheyn – tahlil qilish va qaytarish bo‘yicha sinov loyihasi bilan “aYEYEMERA” MCHJ ni yangi ishtirokchi sifatida ro‘yxatdan o‘tkazdi.
Pilot loyiha doirasida blokcheyn tahlillari va tekshiruvlari uchun turli xil vositalar va dasturlardan keng foydalanadi. Bunday vositalar shubhali harakatlar uchun real vaqt rejimida tranzaksiyalarni kuzatish, kripto hamyon manzillarini shubhali harakatlar bilan bog‘lash, kripto-aktivlar harakatini kuzatish, ular harakatining vizual sxemalarini yaratish, shuningdek, klasterlash, jami xarajatlar tahlili, xatti-harakatlar tahlili, vaqt tahlili, geografik tahlil va kripto hamyonlari va kripto-aktivlarining yakuniy egalarini aniqlash orqali turli xil manzillar o‘rtasidagi aloqalarni aniqlash imkonini beradi.

ООО «HEEMERA» зарегистрировано в качестве участника Специального режима «регуляторных песочниц»
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан в соответствии с Положением о порядке регистрации участников в Специальном режиме регулирования в сфере оборота крипто-активов (рег. № 3409 от 30.12.2022 г.) зарегистрирован очередной участник в лице ООО «HEEMERA» с пилотным проектом по блокчейн-аналитике и возврату крипто-активов, утерянных в результате краж, мошенничества, вымогательства и иных незаконных действий.
В рамках пилотного проекта будет использован широкий спектр различных инструментов и программных обеспечений для блокчейн-аналитики и расследований. Такие инструменты позволяют в режиме реального времени мониторить транзакции на предмет подозрительной активности, связывать адреса крипто-кошельков с подозрительными действиями, отслеживать движение крипто-активов, создавать наглядные схемы их движения, выявлять связи между различными адресами путем кластеризации, анализа общих расходов, анализа поведения, временного анализа, географического анализа и идентифицировать конечных владельцев крипто-кошельков и крипто-активов.
Деятельность участника специального режима совпадает с ключевыми приоритетами, обозначенными в рекомендациях и документах FATF.
С реестром участников специального режима можно ознакомиться на официальном сайте Агентства по ссылке.