Тошкент шаҳрида E-com Business Fest 2026 форуми бўлиб ўтди
Тошкент шаҳрида Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда - Агентлик) томонидан Селлерлар ассоциацияси, Ўзбекистон электрон тижорат ассоциацияси ва бошқа ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда ташкил этилган халқаро E-com Business Fest 2026 форуми бўлиб ўтди. Форум давлат органлари, маркетплейслар, тўлов ташкилотлари, логистика компаниялари, ишлаб чиқарувчилар, етказиб берувчилар ҳамда электрон тижорат соҳасида фаолият юритувчи тадбиркорлар вакилларини бир майдонга жамлади.
Форумнинг очилиш маросимида сўзга чиққан Агентликнинг Электрон тижоратни ривожлантириш ва тартибга солиш бошқармаси бошлиғи Муҳаммадиев Камронбек электрон тижорат соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларнинг аҳамиятига тўхталди.
"Кечагина муҳтарам Президентимиз электрон тижорат платформалари учун хабардор қилиш тартибини жорий этувчи қонунни имзоладилар. Тахминан бир ярим йил давомида ассоциациялар, жумладан Селлерлар ассоциацияси ва Электрон тижорат ассоциацияси билан биргаликда мазкур ҳужжат устида иш олиб бордик. Ва ниҳоят, кеча ушбу қонун имзоланди. Энди эса биз Ўзбекистон Республикасининг “Электрон тижорат тўғрисида”ги Қонуни, Солиқ кодекси ҳамда бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартиш ва қўшимчалар киритишни назарда тутувчи асосий қонун қабул қилинишини кутмоқдамиз", — дея таъкидлади у.
E-com Business Fest 2026 Ўзбекистонда электрон тижоратни ривожлантиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш учун энг йирик платформалардан бири ҳисобланади. Форумнинг мақсади электрон тижорат экотизимини ривожлантиришга кўмаклашиш, илғор тажриба алмашиш, онлайн савдо, логистика, рақамли тўловлар ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш соҳаларидаги замонавий ечимларни муҳокама қилишдан иборат. Тадбир доирасида панел муҳокамалари, экспертлик сессиялари ҳамда бизнес ва давлат органлари вакиллари ўртасида учрашувлар ўтказилмоқда.
Форум давомида иштирокчилар мамлакатда электрон тижоратни янада ривожлантириш истиқболлари, тартибга солиш муҳитини такомиллаштириш, маркетплейслар ва логистика инфратузилмасини ривожлантириш, рақамли тўлов ечимларини кенгайтириш, шунингдек рақамли муҳитда фаолият юритувчи тадбиркорлар ва сотувчиларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларини муҳокама қилдилар.

В Ташкенте состоялся E-com Business Fest 2026
В Ташкенте состоялся международный форум E-com Business Fest 2026, организованный Национальным агентством перспективных проектов (далее - Агентство) совместно с Ассоциацией селлеров, Ассоциацией электронной коммерции Узбекистана и др. Форум объединил представителей государственных органов, маркетплейсов, платежных организаций, логистических компаний, производителей, поставщиков и предпринимателей, осуществляющих деятельность в сфере электронной коммерции.
Выступая на открытии форума, начальник Управления развития и регулирования электронной коммерции Агентства Мухаммадиев Камронбек отметил важность проводимых реформ по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере электронной коммерции.
«Буквально вчера уважаемый Президент подписал закон, который вводит уведомительный порядок для платформ электронной коммерции. Примерно полтора года совместно с ассоциациями, Ассоциацией селлеров и Ассоциацией электронной коммерции мы работали над данным документом. И вот только вчера закон был подписан. Далее мы ждём основной закон, который вносит изменения в Закон Республики Узбекистан «Об электронной коммерции», Налоговый кодекс и другие нормативно-правовые акты», — подчеркнул он.
E-com Business Fest 2026 является одной из крупнейших площадок для обсуждения актуальных вопросов развития электронной торговли в Узбекистане. Цель форума — содействие развитию экосистемы электронной коммерции, обмен передовым опытом, обсуждение современных решений в сфере онлайн-продаж, логистики, цифровых платежей и поддержки предпринимательства. В рамках мероприятия проходят панельные дискуссии, экспертные сессии и встречи представителей бизнеса и государственных структур.
В ходе форума участники обсудили перспективы дальнейшего развития электронной коммерции в стране, совершенствование регуляторной среды, развитие маркетплейсов, логистической инфраструктуры, цифровых платежных решений, а также меры по поддержке предпринимателей и продавцов, осуществляющих деятельность в цифровой среде.