“Ўзбекистон молия сектори учун истеъдодларни ривожлантириш”
Панель муҳокамаси ва networking-сессияси молия саноати ва академик доираларнинг етакчи мутахассисларини молия бозоридаги касблар келажаги, шунингдек, талабалар учун касбга йўналтириш мақсадида университетлар ва индустрия ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилиш учун бирлаштирди.
Спикерлар сифатида капитал бозорини ривожлантириш ва молиявий ислоҳотлар соҳасида тан олинган, стратегик режалаштириш, инвестицияларни жалб қилиш ва молия тизимини модернизация қилиш бўйича тажрибага эга мутахассислар иштирок этдилар.
Муҳокама иштирокчилари молия соҳасида зарур билим ва кўникмалар, академик таълим ва саноатнинг амалий талаблари ўртасидаги тафовутни қандай қисқартириш мумкинлигини муҳокама қилдилар. Шунингдек, Ўзбекистон фонд бозорини ривожлантириш, малакали мутахассисларни тайёрлаш ва халқаро стандартларни, шу жумладан CFA сертификатини жорий этиш мавзусига тўхталиб ўтилди.
Тадбир Ўзбекистон молия секторида инсон капиталини барқарор ривожлантиришга қизиқиш ортиб бораётганини кўрсатиб, академик ҳамжамият, назорат қилувчи органлар ва бизнес вакиллари ўртасида очиқ мулоқот учун муҳим майдонга айланди.

«Развитие талантов для финансового сектора Узбекистана»
Представители НАПП приняли участие в мероприятии «Talent Development in the Financial Services Sector of Uzbekistan» («Развитие талантов для финансового сектора Узбекистана»), организованном British Management University совместно с Национальной ассоциацией инвестиционных институтов.
Панельная дискуссия и networking-сессия объединили ведущих экспертов финансовой отрасли и академического сообщества для обсуждения будущего профессий на финансовом рынке, а также укрепления связей между университетами и индустрией в целях карьерного ориентирования студентов.
В качестве спикеров выступили признанные эксперты в области развития рынка капитала и финансов с опытом в стратегическом планировании, привлечении инвестиций и модернизации финансовой системы.
Участники дискуссии обсудили, какие знания и навыки будут востребованы в финансовом секторе и как сократить разрыв между академическим образованием и практическими требованиями индустрии. Также была затронута тема развития фондового рынка Узбекистана, подготовки квалифицированных специалистов и внедрения международных стандартов, включая сертификацию CFA.
Мероприятие стало важной площадкой для открытого диалога между академическим сообществом, регулятором и бизнесом, продемонстрировав возрастающий интерес к устойчивому развитию человеческого капитала в финансовом секторе Узбекистана.