Суғурталовчиларга нисбатан жарима санкцияларини қўллаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 1 мартдаги ПҚ-108-сон “Суғурта хизматлари бозорини янада ривожлантиришнинг комплекс чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2024 йил 26 апрелдаги 3-сонли буйруғи билан Суғурталовчиларга нисбатан жарима санкцияларини қўллаш тартиби тўғрисидаги низом (Адлия вазирлиги томонидан 2024 йил 10 майда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3512) тасдиқланди.
Таъкидлаш лозимки, Суғурта фаолияти тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларини бузганлиги учун суғурталовчиларга жарима санкцияларини қўллаш тартиби тўғрисида амалдаги низомдан (рўйхат рақами 1842, 2008 йил 15 август) фарқли равишда, юқорида қайд этилган Президент қарори асосида ишлаб чиқилган мазкур низом суғурталовчиларга нисбатан жарима санкцияларини қўллашнинг асослари, тартиби ва муддатларини, жарима санкцияларини қўллаш тўғрисидаги қарор устидан шикоят қилиш тартибини белгилайди.
Шу билан бирга, суғурта қилдирувчиларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, мажбурий суғурта бўйича суғурта товонларини ўз вақтида тўланишини таъминлаш мақсадида мазкур Низомда суғурталовчи учун белгиланган устав капитали энг кам миқдоридан (СБУКМ) келиб чиқиб ҳисобланадиган қуйидаги жарима санкциялари назарда тутилган:
мажбурий суғурта турлари бўйича қонунчилик ҳужжатларида белгиланган муддатларда аризаларни (суғурта даъволарини) кўриб чиқмаслик - ҳар бир ҳолат учун СБУКМнинг 0,005 фоиз, яъни 1.750.000 сўм, жами аниқланган ҳолатлар учун СБУКМнинг 0,1 фоиздан, яъни 35.000.000 сўмдан кўп бўлмаган миқдорда жарима;
мажбурий суғурта турлари бўйича қонунчилик ҳужжатларида белгиланган муддатларда суғурта товонини тўламаганлик учун - ҳар бир ҳолат учун СБУКМнинг 0,01 фоиз, яъни 3.500.000 сўм, жами аниқланган ҳолатлар учун СБУКМнинг 0,1 фоиздан, яъни 35.000.000 сўмдан кўп бўлмаган миқдорда жарима;
суғурталовчилар ва уларнинг алоҳида бўлинмаларининг раҳбарлари ва бош бухгалтерларини ваколатли орган билан келишмаган ҳолда тайинлаганлик учун - ҳар бир ҳолат учун СБУКМнинг 0,09 фоиз, яъни 31.500.000 сўм, жами аниқланган ҳолатлар учун СБУКМнинг 0,1 фоиздан, яъни 35.000.000 сўмдан кўп бўлмаган миқдорда жарима;
ваколатли давлат органининг мажбурий кўрсатмаларини бажармаганлик, шу жумладан ўз вақтида бажармаганлик учун - ҳар бир ҳолат учун СБУКМнинг 0,09 фоиз, яъни 31.500.000 сўм, жами аниқланган ҳолатлар учун СБУКМнинг 0,1 фоиздан, яъни 35.000.000 сўмдан кўп бўлмаган миқдорда жарима;
суғурталовчининг ҳисоб (валюта) ва бошқа банк рақамларида ўтган ўн икки ой мобайнида ҳисобланган суғурта товонлари суммасининг 3 фоизидан кам бўлмаган миқдорда пул маблағлари мавжуд бўлишига оид талабга риоя қилмаганлик - СБУКМнинг 0,1 фоизи, суғурталовчи устав капиталига қараб, 20 млн. сўмдан – 45 млн. сўмгача миқдордаги жарима.

Утверждено Положение о порядке применения штрафных санкций к страховщикам
В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2024 года № ПП-108 “О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг» утверждено Положение о порядке применения штрафных санкций к страховщикам (Зарегистрировано Министерством юстиции 10 мая 2024 г. Регистрационный № 3512) приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан за №3 от 26 апреля 2024 года.
Следует отметить, что в отличие от действующего положения о порядке применения штрафных санкций к страховщикам за нарушение законодательства о страховой деятельности (регистрационный № 1842 от 15 августа 2008 г.), настоящее положение, разработанное на основе вышеуказанного постановления Президента, определяет основания, порядок и сроки применения штрафных санкций к страховщикам, а также порядок обжалования решения о применении штрафных санкций.
Также в целях защиты законных интересов страхователей, обеспечения своевременной выплаты страховых возмещений по обязательному страхованию, в настоящем Положении с учётом минимального размера уставного капитала, установленного для страховщика (МРУКС) предусмотрены следующие штрафные санкции:
нерассмотрение заявлений (страховых претензий) в сроки, установленные законодательством по видам обязательного страхования - штраф в размере 0,005 процента от МРУКС за каждый случай, то есть 1 750 000 сум, за все выявленные случаи в размере не более 0,1 процента от МРУКС, то есть 35 000 000 сумов;
невыплата страхового возмещения в сроки, установленные законодательством по видам обязательного страхования - штраф в размере 0,01 процента от МРУКС за каждый случай, то есть 3.500.000 сум, за все выявленные случаи в размере не более 0,1 процента от МРУКС, то есть 35 000 000 сумов;
назначение на должность руководителей и главных бухгалтеров страховщиков и их обособленных подразделений без согласования с уполномоченным органом - штраф в размере 0,09 процента от МРУКС за каждый случай, то есть 31.500.000 сум, за все выявленные случаи в размере не более 0,1 процента от МРУКС, то есть 35 000 000 сумов;
неисполнение обязательных предписаний уполномоченного государственного органа, в том числе неисполнение в срок - штраф в размере 0,09 процента от МРУКС за каждый случай, то есть 31.500.000 сум, за все выявленные случаи в размере не более 0,1 процента от МРУКС, то есть 35 000 000 сумов;
несоблюдение требования о наличии денежных средств на счете (валюте) и других банковских счетах страховщика в размере не менее 3% от суммы страхового возмещения, начисленной за последние двенадцать месяцев - штраф в размере 0,1 процента от МРУКС, в зависимости от уставного капитала страховщика от 20 млн. сумов – до 45 млн. сумов.