Агентлик вакиллари МДҲ мамлакатларининг V Ислом банки ва молия форумида иштирок этди
Тошкент шаҳрида “Advancing Islamic Finance for Sustainable Growth Across CIS” мавзусида МДҲ мамлакатларининг V Ислом банки ва молия форуми (5th CIS Islamic Banking and Finance Forum) ўз ишини бошлади. Форум МДҲ мамлакатларида ислом молиясини ривожлантириш масалаларига бағишланган бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги тадбир ҳамкорларидан бири сифатида иштирок этди.
Агентлик номидан тадбирда Капитал бозори экотизимини ривожлантириш ва регулятор инновациялар бўлими бошлиғи В. А. Ли табрик сўзи билан иштирок этди. У ўз нутқида форум ташкилотчилари ва халқаро ҳамкорларга миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон ва бутун минтақада ахлоқий молияга, хусусан, сукук инструментларига қизиқиш ортиб бораётганини таъкидлади. Шунингдек, у халқаро экспертлар ва иштирокчиларни тажриба алмашиш, инновацияларни жорий этиш ҳамда соҳавий стандартларни янада такомиллаштиришга чақирди. Агентлик форум доирасида ишлаб чиқиладиган амалий таклифлар ва экспертлар тавсияларини қонун ости норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини тайёрлаш жараёнида кўриб чиқишга тайёр эканини қайд этди.
Форум дастуридан ялпи мажлис ҳамда ислом молияси соҳасининг норматив-ҳуқуқий базасини ривожлантириш, шариат бошқаруви ва AAOIFI ҳамда IFSB халқаро стандартлари, хорижий инвестицияларни жалб этишда ислом молиясининг ўрни, сукук бозори, исломий суғурта (такафул), исломий лизинг (ижара), финтех ечимлари ҳамда кичик ва ўрта бизнесни молиялаштириш масалаларига бағишланган тематик сессиялар ўрин олган.
Форум давлат органлари, халқаро молия ташкилотлари, банк ва суғурта секторлари, инвестиция институтлари ҳамда экспертлар ҳамжамияти вакилларини бирлаштирди. Тадбир ҳамкорлари қаторида Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги, Ўзбекистон банклари ассоциацияси, Ўзбекистон суғурталовчилар ассоциацияси ва бошқа ихтисослашган ташкилотлар иштирок этмоқда.
Форум халқаро тажриба алмашиш ҳамда Ўзбекистон ва МДҲ мамлакатларида ислом молиясини янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилиш учун муҳим мулоқот майдонига айланди.

Представители Агентства приняли участие в V Форуме по исламскому банкингу и финансам стран СНГ
В Ташкенте начал работу 5th CIS Islamic Banking and Finance Forum на тему «Advancing Islamic Finance for Sustainable Growth Across CIS», посвященный развитию исламского финансирования в странах СНГ. Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан выступило одним из партнеров мероприятия.
От имени Агентства с приветственным словом выступил начальник отдела развития экосистемы и регуляторных инноваций рынка капитала Ли В. А. В своем выступлении он поблагодарил организаторов и международных партнеров, отметив растущий интерес в Узбекистане и регионе к этическим финансам, и, в частности, к инструментам сукук. Он призвал международных экспертов и участников к активному обмену опытом, внедрению инноваций и повышению отраслевых стандартов и подчеркнул готовность Агентства к рассмотрению практических предложений и экспертных рекомендаций форума при разработке подзаконной нормативно-правовой базы.
Программа форума включает пленарное заседание и тематические сессии, посвященные развитию нормативно-правовой базы исламского финансирования, вопросам шариатского управления и международных стандартов AAOIFI и IFSB, роли исламских финансов в привлечении иностранных инвестиций, развитию рынка сукук, исламского страхования (такафул), исламского лизинга (иджара), финтех-решений и финансирования малого и среднего бизнеса.
Форум объединил представителей государственных органов, международных финансовых организаций, банковского и страхового секторов, инвестиционных институтов и экспертного сообщества. В числе партнеров мероприятия выступили Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан, Ассоциация банков Узбекистана, Ассоциация страховщиков Узбекистана и другие профильные организации.
Мероприятие стало площадкой для обмена международным опытом и обсуждения перспектив развития исламского финансирования в Узбекистане и странах СНГ.