Агентлик ва Tether ўзаро англашув меморандумини имзоладилар
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик) ва Tether компанияси Ўзбекистон Республикасида крипто-активлар ва блокчейн инфратузилмаси соҳасида технологияларни ривожлантириш, шунингдек, инновацияларни рағбатлантириш мақсадида ўзаро англашув Меморандумини имзоладилар. Ҳужжатга кўра, томонлар Ўзбекистонда блокчейн технологиясини, стабил токенларни ва активларни токенизация қилишни ривожлантириш, шунингдек, мамлакатда иқтисодий ўсиш ва инновацияларни рағбатлантиришда ҳамкорлик қилади.
Ўзаро ҳамкорлик, хусусан, крипто-активлар айланмаси соҳасидаги қонунчилик базасини такомиллаштириш, CBDC (Central Bank Digital Currency) ва активларни токенизация қилиш технологияларини жорий этиш, блокчейн ва крипто-активлар технологиялари соҳасида аҳолининг хабардорлиги ва саводхонлигини ошириш мақсадида таълим ташаббуслари соҳасида ҳамкорлик қилишга қаратилган бўлади.
“Агентлик Ўзбекистоннинг иқтисодий ривожланиши учун янги технологиялардан фойдаланишнинг барча имкониятларини ўрганишга интилади. Уникал тажрибага эга Tether билан ҳамкорлик блокчейн технологияси ва умуман крипто-активларнинг улкан салоҳиятидан фойдаланишда муҳим қадамдир. Давлат хизматларини яхшилашга қаратилган бошқа амалга оширилаётган ташаббуслар билан биргаликда яхши интеграцияланган ва масъулият билан жорий қилинган блокчейн экотизими Ўзбекистоннинг барча фуқаролари ҳаётини яхшилашга катта таъсир кўрсатиши мумкин”, – дея таъкидлаб ўтди Агентлик директори Д. Ли.
“Биз Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги билан Ўзбекистонда блокчейн технологиясининг улкан салоҳиятини ўрганиш бўйича ҳамкорлик қилишдан мамнунмиз, – дея фикр билдирди Tether бош директори Паоло Ардойно. – Ушбу ҳамкорлик Tether нинг инновацияларни рағбатлантириш ва бутун дунё бўйлаб рақамли активлар экотизимининг масъулиятли ривожланишига содиқлигини кўрсатади".
Tether ва Агентлик республиканинг тегишли идоралари билан биргаликда тезроқ, хавфсизроқ ва тежамкор транзакцияларни жорий этиш мақсадида Ўзбекистоннинг рақамли валютасини яратиш бўйича ҳамкорлик қилади.
Маълумот учун: Tether стабилкоинларни чиқариш ва улардан фойдаланиш ҳамда рақамли молия соҳасида жаҳон етакчиларидан бири ҳисобланади.
Компания илғор молиявий тизимлар, шаҳар инфратузилмаси, трансформацион технологиялар ва атроф-муҳит соҳасида инновацияларни ривожлантирмоқда, барқарорлик ва инклюзия учун янги стандартларни белгилашга интилмоқда.
Tether (USDT) токени Tether компанияси томонидан 2014 йилда чиқарилган. Ушбу токенни ишлаб чиққанларнинг асосий ғояси – бозор иштирокчиларига курси АҚШ доллари курсига боғланган, яъни нисбатан ўзгарувчан бўлмаган крипто-активдан фойдаланиш имкониятини яратишдир. Яъни, бир USDT нархи 1 АҚШ долларига тенг (1 USDT = 1 АҚШ доллари).
USDT токени барқарор токенлар орасида биринчи ўринни эгаллайди ва халқаро криптоплатформаларда капиталлашув ва айланма бўйича энг яхши учта крипто-активлар қаторига киради.

НАПП и компания Tether подписали Меморандум о взаимопонимании
Национальное агентство перспективных проектов (Агентство) Республики Узбекистан и компания «Tether» подписали Меморандум о взаимопонимании в целях развития в Республике Узбекистан технологий в области крипто-активов и блокчейн-инфраструктуры, а также продвижения инноваций. Согласно документу, стороны будут сотрудничать в сфере развития технологии блокчейн, стабильных токенов и токенизации активов в Узбекистане, а также стимулирования экономического роста и инноваций в стране.
Взаимодействие будет направлено, в частности, на совершенствование законодательной базы в сфере оборота крипто-активов, внедрение технологий для CBDC (Central Bank Digital Currency) и токенизации активов, и сотрудничество в области образовательных инициатив для повышения грамотности и осведомленности населения в области технологии блокчейн и крипто-активов.
Директор Агентства Д. Ли отметил: «Агентство стремится изучить все возможности использования новых технологий в целях экономического развития Узбекистана. Сотрудничество с компанией «Tether», имеющей уникальный опыт, представляет собой значительный шаг в использовании огромного потенциала технологии блокчейн и крипто-активов в целом. В сочетании с другими текущими инициативами, направленными на улучшение государственных услуг, хорошо интегрированная и ответственно внедренная экосистема блокчейн может оказать глубокое влияние на улучшение жизни всех граждан Узбекистана».
«Мы рады партнерству с Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан для изучения огромного потенциала технологии блокчейн в Узбекистане, – подчеркнул Паоло Ардойно, генеральный директор «Tether». – Это сотрудничество демонстрирует стремление «Tether» содействовать инновациям и ответственному развитию экосистемы цифровых активов во всем мире».
Tether и НАПП совместно с соответствующими ведомствами республики будут совместно работать над созданием цифровой валюты Узбекистана в целях внедрения более быстрых, безопасных и экономически эффективных транзакций.
Справочно: Компания Tether является одним из мировых лидеров в области выпуска и использования стейблкоинов и в сфере цифровых финансов.
Компания выступает инициатором инноваций в области перспективных финансовых систем, городской инфраструктуры, преобразующих технологий и охраны окружающей среды, стремясь установить новые стандарты устойчивости и инклюзивности.
Токен «Tether» (USDT) был выпущен компанией «Tether» в 2014 году. Основная идея разработчиков данного токена – это предоставление участникам рынка возможности использовать крипто-актив, курс которого привязан к курсу доллара США и, тем самым, не является столь волатильным, не испытывает сильных колебаний по сравнению с курсами других крипто-активов. То есть, стоимость одного USDT приравнена к 1 доллару США (1 USDT = 1 долл. США).
Токен USDT занимает первое место среди стабильных токенов и входит в первую тройку крипто-активов по капитализации и по обороту на международных крипто-платформах.