O‘zbekiston Respublikasida kripto-do‘kon faoliyatini amalga oshirish uchun birinchi litsenziyalar berildi
17.11.2022
11528
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti boshchiligida mamlakatning ijtimoy-iqtisodiy rivojlanishning turli sohalarida, shu jumladan kripto-aktivlar bozorini rivojlantirish va huquqiy asoslarini yaratish sohasida keng qamrovli islohotlar olib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi kripto-aktivlar aylanmasi sohasini tartibga solish bo‘yicha shakllantirilgan normativ-huquqiy bazasi mavjud bo‘lgan do‘nyodagi kam sonli davlatlaridan biri hisoblanadi.
Xozirgi kunda, O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 27 apreldagi PF-121-son Farmoni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-3150-son va 2018 yil 3 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni va kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3832-son qarorlari asosida Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyatini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi nizomi (ro‘yxat raqami 3380, 2022 yil 15 avgust) va Kripto-do‘kon faoliyatini amalga oshirish qoidalari (ro‘yxat raqami 3395, 2022 yil 31 oktabr) ishlab chiqildi va qabul qilindi.
Yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan normativ-huquqiy hujjatlar asosida Agentlik tomonidan kripto-do‘kon faoliyatini amalga oshirish uchun “Crypto Trade NET” MCHJ va “Crypto Market” MCHJlarga birinchi litsenziyalar berildi. Tegishli ma’lumotlar litsenziyalarning elektron reyestriga belgilangan tartibda kiritilgan hamda Agentlikning rasmiy veb-sahifasida foydalanish uchun ochiq hisoblanadi.
Shuni alohida taqidlash joizki, Crypto Trade NET” MCHJ va “Crypto Market” MCHJlar Markaziy Osiyo va MDH hududidagi birinchi kripto-do‘konlar bo‘ldi.
Shuningdek, Agentlik fuqarolardan o‘ta hushyor bo‘lishlariga, O‘zbekiston Respublikasi hududida faoliyat yuritish uchun o‘rnatilgan tartibda litsenziyaga ega bo‘lmagan elektron platformalar xizmatlaridan foydalanmaslikka va ehtiyot choralarini ko‘rishlariga qat’iy da’vat etadi.

Выданы первые лицензии для осуществления деятельности крипто-магазина в Республике Узбекистан
Под руководством Президента Республики Узбекистан проводятся широкомасштабные реформы в различных сферах социально-экономического развития страны, в том числе в сфере создания правовых основ и развития рынка крипто-активов.
Республика Узбекистан является одной из немногих стран мира, имеющих сформированную нормативно-правовую базу по регулированию оборота крипто-активов.
На сегодняшний день, Национальным агентством перспективных проектов на основании Указа Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2022 года № УП-121, постановлений Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2017 года № ПП-3150 «Об организации деятельности Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан» и от 3 июля 2018 года № ПП-3832 «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан» разработаны и утверждены Положение о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов (рег. № 3380 от 15 августа 2022 года) и Правила осуществления деятельности крипто-магазина (рег. № 3395 от 31 октября 2022 года).
На основании вышеуказанных нормативно-правовых актов Агентством выданы первые лицензии на осуществление деятельности крипто-магазина ООО «Crypto Trade NET» и ООО «Crypto Market». Соответствующая информация в установленном порядке добавлена в электронный реестр лицензий и является общедоступной на официальном сайте Агентства.
Крипто-магазины призваны обеспечить более облегченный доступ гражданам в покупке или продаже крипто-активов.
Следует особо подчеркнуть, что ООО «Crypto Trade NET» и ООО «Crypto Market» стали первыми крипто-магазинами на пространстве СНГ и Центральной Азии.
Вместе с тем, Агентство настоятельно призывает граждан быть максимально бдительными, остерегаться и не пользоваться услугами электронных платформ, не получивших лицензию на осуществление деятельности на территории Республики Узбекистан в установленном порядке.