«JP Morgan Chase» banki vakillari bilan uchrashuv
Agentlikda «JP Morgan Chase» banki ijrochi direktori Klemens Gerdenich bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda “Toshkent” Respublika fond birjasi boshqaruvi raisi Georgiy Paresishvili ham ishtirok etdi.
Uchrashuvda «JP Morgan Chase» banki bilan O‘zbekistonning vakolatli organlari va moliya institutlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari yuzasidan muloqot bo‘lib o‘tdi.
Agentlik vakillari mahalliy fond bozorini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab o‘tdilar hamda kapital bozori sohasida “Tartibga solish qumdoni” yaratilganligi haqida ma’lumot berdilar.
Klemens Gerdenich dunyoning yetakchi investitsiya institutlarini O‘zbekistonga jalb etishga qaratilgan ushbu tashabbusni yuqori baholadi.
Shu munosabat bilan, «Euroclear» va «Clearstream» kabi yetakchi global ishtirokchilarni mahalliy bozorga jalb etish borasidagi ishlar qayd etildi.
«JP Morgan Chase» banki vakili Kompaniya rahbariyatining O‘zbekiston Respublikasi bilan hamkorlikni diversifikatsiya qilishdan manfaatdorligini bildirdi, shuningdek, O‘zbekiston fond bozorining jozibadorligini oshirish uchun xorijiy investorlarni jalb qilish mexanizmlarini takomillashtirish zarurligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Ma’lumot uchun: «JP Morgan Chase» – AQShning ikkita yirik banki (JP Morgan i Chase Manhattan Bank) birlashishi natijasida tashkil topgan Amerika moliyaviy xolding kompaniyasi. Bankning bosh qarorgohi Nyu-Yorkda joylashgan bo‘lib, faoliyatining asosiy yo‘nalishlari investitsion banking, jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun moliyaviy xizmatlar, tijorat banking, moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirish va aktivlarni boshqarish.

Встреча с представителями банка «JP Morgan Chase»
В Агентстве состоялась встреча с исполнительным директором банка «JP Morgan Chase» Клеменсом Герденичем. На встреча также принял участие председатель правления Республиканской фондовой биржи «Тошкент» Георгий Паресишвили.
В ходе встречи состоялся диалог по вопросам дальнейшего развития сотрудничества банка «JP Morgan Chase» с уполномоченными органами и финансовыми институтами Узбекистана.
Представители Агентства обозначили приоритеты развития местного фондового рынка, проинформировали о создании «регуляторной песочницы» в сфере рынка капитала.
Клеменс Герденич высоко оценил данную инициативу, которая направлена на обеспечение привлечения в Узбекистан ведущих мировых инвестиционных институтов.
В этой связи, отмечена работа по привлечению на местный рынок ведущих мировых игроков, таких как «Euroclear» и «Clearstream».
Представитель банка «JP Morgan Chase» выразил заинтересованность руководства компании в диверсификации сотрудничества с Республикой Узбекистан, а также обозначил необходимость совершенствования механизмов вывода средств иностранными инвесторами для повышения привлекательности узбекского фондового рынка.
По итогам встречи стороны выразили готовность к дальнейшему расширению и углублению взаимовыгодного сотрудничества.
Справочно: «J.P.Morgan Chase» — американский финансовый холдинг, образовавшийся в результате слияния двух крупных банков США (JP Morgan и Chase Manhattan Bank). Штаб-квартира банка находится в Нью-Йорке. Основными направлениями деятельности являются инвестиционный банкинг, финансовые услуги частным лицам и малому бизнесу, коммерческий банкинг, проведение финансовых транзакций и управление активами.