“Huquqni muhofaza qilish faoliyati sohasida global chaqiriqlar va tahdidlar: zamonaviy strategiya va yechimlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘z ishini boshladi
21.11.2024
4584
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etilganining ikki yilligi munosabati bilan “Huquqni muhofaza qilish faoliyati sohasida global chaqiriqlar va tahdidlar: zamonaviy strategiya va yechimlar”.
Konferensiyada Bosh prokuratura, Oliy sud, Ichki ishlar vazirligi, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi, AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi, BMT ning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori idorasi, shuningdek, Belarus, Qozog‘iston huquqni muhofaza qilish organlari, Yevropa, MDH va Sharqiy Osiyodagi ilmiy doiralari vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyaning yalpi majlisida Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak so‘zga chiqib, konferensiya ishtirokchilarini O‘zbekistonda kiberjinoyatlarga va kripto-aktivlarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish tajribasi, Agentlikning bundagi o‘rni va faoliyati bilan tanishtirdi, kripto-aktivlar aylanmasini tartibga solish tizimi, shuningdek, qonunchilikni uyg‘unlashtirish muhimligi va kiberjinoyatlarga qarshi samarali kurashish uchun huquqiy kamchiliklarni bartaraf etish zarurligini ta’kidladi.
Pak O‘zbekiston Respublikasi kripto-aktivlar aylanmasini tartibga solish bo‘yicha ilg‘or tajribaga ega ekanligini, dunyoda birinchilardan bo‘lib kripto-aktivlar va ularning noqonuniy aylanmasi, noqonuniy mayning uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralarini belgilaganini alohida ta’kidladi.
Konferensiya davomida korrupsiyaga qarshi kurashish, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish, tergov faoliyatini tashkil etishda raqamli kriminalistikaning o‘rni hamda huquqni muhofaza qilish organlarida fan, ta’lim va sun’iy intellektdan foydalanish kabi mavzularda ma’ruzalar tinglandi.

Начала работу Международная конференция на тему: «Глобальные вызовы и угрозы в сфере правоохранительной деятельности: современные стратегии и решения»
21.11.2024
4583
Сегодня начала работу международная конференция по случаю второй годовщины основания Правоохранительной академии Республики Узбекистан на тему: «Глобальные вызовы и угрозы в сфере правоохранительной деятельности: современные стратегии и решения».
На конференци приняли участие представители Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Министерства внутренних дел, Национального центра по правам человека, Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан, Посольства США в Узбекистане, Управления ООН по наркотикам и преступности, Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, а также правоохранительных органов Беларуси, Казахстана, научных кругов Европы, СНГ и Восточной Азии.
На пленарной сессии конференции выступил первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак, который в своем выступлении ознакомил участников конференции с опытом противодействия киберпреступлениям и незаконному обороту крипто-активов в Узбекистане, роли и работой Агентства в данном направлении, системе регулирования оборота крипто-активов, а также подчеркнул важность гармонизации законодательства и необходимость устранения правовых пробелов для эффективной борьбы с киберпреступностью.
В. Пак особо отметил, что Республика Узбекистан имеет передовой опыт регулирования оборота крипто-активов, и одной из первых стран в мире установила отдельные меры административной и уголовной ответственности за незаконный оборот крипто-активов и нелегальный майнинг.
В рамках конференции прозвучали доклады, посвященные борьбе с коррупцией, противодействию отмыванию денег и финансированию терроризма, роли цифровой криминалистики в организации следственной деятельности и вопросам применения науки, образования и искусственного интеллекта в правоохранительной деятельности.