Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги -
крипто-активлар айланмаси, капитал бозори, суғурта, электрон тижорат, лотерея ташкил этиш ва букмекерлик фаолияти соҳаларини тартибга солиш, лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомилларини амалга ошириш бўйича ваколатли давлат ташкилоти.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт Дастури (БМТТД) Ўзбекистон Республикасининг Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги билан ҳамкорликда "Табиий офатлардан суғурталашни ривожлантириш" мавзусида тренинг ўтказди.
Тренингнинг асосий мақсади Ўзбекистон суғурта соҳаси иштирокчилари – давлат идоралари, суғурта компаниялари даражасида табиий ва техноген офатлардан суғурта қилиш соҳасидаги кўникмаларини ошириш бўлди. Тренинг мавзусининг аҳамиятини, табиий ва техноген офатлардан келиб чиқадиган тобора ортиб бораётган хавфларни ва иқлим ўзгаришини ҳисобга олган ҳолда, БМТТД Туркиядан инфратузилманинг офатларга чидамлилигини ошириш, иқлим ўзгариши ва муҳим инфратузилмада фискал хавфларни баҳолаш бўйича катта тажрибага эга бўлган халқаро эксперт, профессор, доктор Юсуф Динчни таклиф қилди. Икки кун давомида у иштирокчиларни табиий ва техноген офатлардан келиб чиқадиган хавфларни бошқариш ва молиялаштиришнинг замонавий ёндашувлари, жумладан, катастрофик хавфларни суғурталаш тизимларини яратиш бўйича халқаро амалиётлар, параметрик суғурта ечимларидан фойдаланиш ва молиявий барқарорликни ошириш воситалари бўйича тренинг ўтказди. Хавфларни баҳолаш ва моделлаштиришга, давлат бюджетига фискал юкни камайтиришда суғуртанинг ролига ва давлат ва хусусий сектор ўртасидаги самарали ҳамкорлик механизмларига алоҳида эътибор қаратилди.
Тренинг давомида иштирокчилар Ислом суғуртаси (такафул) тамойиллари, унинг хусусиятлари ва суғурта қопламасининг мавжудлигини кенгайтириш ва ҳалокатли хавфларга чидамлиликни кучайтириш учун қўшимча восита сифатидаги салоҳияти ҳақида умумий маълумотга эга бўлишди.
Тренинг 2026 йил 16-17 февраль кунлари Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги, Профессионал суғурта бозори иштирокчилари ассоциацияси, суғурта компаниялари ва бошқа тегишли идора вакиллари – жами 40 дан ортиқ қатнашчи иштирокида бўлиб ўтди.
Тренинг Германия ҳукумати томонидан молиялаштириладиган БМТ Тараққиёт Дастурининг "Ўзбекистонда хавфларни суғурталаш ва молиялаштириш механизмини жорий этиш" глобал лойиҳаси доирасида ўтказилди. Лойиҳанинг асосий мақсади иштирокчи мамлакатларни Ўзбекистон суғурта бозорини ривожлантиришда қўллаб-қувватлаш, жумладан: суғурта полисини мамлакатнинг иқтисодий ривожланиш дастурига интеграция қилиш, инклюзив суғуртани ривожлантириш, суверен хавфларни, табиий офатлардан келиб чиқадиган хавфларни молиялаштириш, суғурта саноатига қўшимча инвестицияларни жалб қилиш ва бошқалар.