Суғурта сектори мутахассислари учун БМТТД тренинги
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт Дастури (БМТТД) Ўзбекистон Республикасининг Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги билан ҳамкорликда "Табиий офатлардан суғурталашни ривожлантириш" мавзусида тренинг ўтказди.
Тренингнинг асосий мақсади Ўзбекистон суғурта соҳаси иштирокчилари – давлат идоралари, суғурта компаниялари даражасида табиий ва техноген офатлардан суғурта қилиш соҳасидаги кўникмаларини ошириш бўлди. Тренинг мавзусининг аҳамиятини, табиий ва техноген офатлардан келиб чиқадиган тобора ортиб бораётган хавфларни ва иқлим ўзгаришини ҳисобга олган ҳолда, БМТТД Туркиядан инфратузилманинг офатларга чидамлилигини ошириш, иқлим ўзгариши ва муҳим инфратузилмада фискал хавфларни баҳолаш бўйича катта тажрибага эга бўлган халқаро эксперт, профессор, доктор Юсуф Динчни таклиф қилди. Икки кун давомида у иштирокчиларни табиий ва техноген офатлардан келиб чиқадиган хавфларни бошқариш ва молиялаштиришнинг замонавий ёндашувлари, жумладан, катастрофик хавфларни суғурталаш тизимларини яратиш бўйича халқаро амалиётлар, параметрик суғурта ечимларидан фойдаланиш ва молиявий барқарорликни ошириш воситалари бўйича тренинг ўтказди. Хавфларни баҳолаш ва моделлаштиришга, давлат бюджетига фискал юкни камайтиришда суғуртанинг ролига ва давлат ва хусусий сектор ўртасидаги самарали ҳамкорлик механизмларига алоҳида эътибор қаратилди.
Тренинг давомида иштирокчилар Ислом суғуртаси (такафул) тамойиллари, унинг хусусиятлари ва суғурта қопламасининг мавжудлигини кенгайтириш ва ҳалокатли хавфларга чидамлиликни кучайтириш учун қўшимча восита сифатидаги салоҳияти ҳақида умумий маълумотга эга бўлишди.
Тренинг 2026 йил 16-17 февраль кунлари Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги, Профессионал суғурта бозори иштирокчилари ассоциацияси, суғурта компаниялари ва бошқа тегишли идора вакиллари – жами 40 дан ортиқ қатнашчи иштирокида бўлиб ўтди.
Тренинг Германия ҳукумати томонидан молиялаштириладиган БМТ Тараққиёт Дастурининг "Ўзбекистонда хавфларни суғурталаш ва молиялаштириш механизмини жорий этиш" глобал лойиҳаси доирасида ўтказилди. Лойиҳанинг асосий мақсади иштирокчи мамлакатларни Ўзбекистон суғурта бозорини ривожлантиришда қўллаб-қувватлаш, жумладан: суғурта полисини мамлакатнинг иқтисодий ривожланиш дастурига интеграция қилиш, инклюзив суғуртани ривожлантириш, суверен хавфларни, табиий офатлардан келиб чиқадиган хавфларни молиялаштириш, суғурта саноатига қўшимча инвестицияларни жалб қилиш ва бошқалар.

Тренинг ПРООН для специалистов сектора страхования
Программа Развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) совместно с Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан провели тренинг, который нацелен на обучение специалистов страхового сектора на тему «Развитие страхования от стихийных бедствий».
Основной целью тренинга является повышение квалификации участников индустрии страхового рынка Узбекистана, как на уровне государственных ведомств, так и страховых компаний в сфере страхования от стихийных бедствий и техногенных катастроф. Принимая во внимание важность тематики тренинга, в связи с постоянным ростом рисков, связанных с возникновением стихийных бедствий, техногенных катастроф и процесса изменения климата, был приглашен международный эксперт ПРООН из Турции профессор др. Юсуф Динч, имеющий большой опыт работы в сфере повышения устойчивости инфраструктуры к катастрофам, изменению климата и оценки фискальных рисков в критической инфраструктуре. В течение двух дней он обучал участников современным подходам к управлению и финансированию рисков стихийных бедствий и техногенных катастроф, включая международные практики построения систем страхования катастрофических рисков, применение параметрических страховых решений и инструменты повышения финансовой устойчивости. Особое внимание было уделено вопросам оценки и моделирования рисков, роли страхования в снижении фискальной нагрузки на государственный бюджет, а также механизмам эффективного взаимодействия между государственным и частным секторами.
В рамках тренинга участникам также был представлен обзор принципов исламского страхования (такафул), его особенностей и потенциала использования в качестве дополнительного инструмента расширения доступности страховой защиты и укрепления устойчивости к катастрофическим рискам.
Тренинг проходил 16-17 февраля 2026 года с участием более 40 участников из числа представителей Национального агентства перспективных проектов, ассоциации профессиональных участников страхового рынка, страховых компаний и других причастных ведомств.
Тренинг проведен в рамках реализации глобального проекта ПРООН «Внедрение механизма страхования и финансирования рисков в Узбекистане», финансируемого правительством Германии, основной задачей которого является оказание поддержки странам-участникам проекта в развитии страхового рынка Узбекистана, включая: Интеграцию страховой политики в программу экономического развития страны, развитие инклюзивного страхования, финансирование суверенных рисков, рисков от природных катаклизмов, привлечение дополнительных инвестиций в страховую индустрию и др.