O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi -
kripto-aktivlar aylanmasi, kapital bozori, sug‘urta, elektron tijorat, lotereya tashkil etish va bukmekerlik faoliyati sohalarini tartibga solish, litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini amalga oshirish bo‘yicha vakolatli davlat tashkiloti.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) O‘zbekiston Respublikasining Istiqbolli loyihalar milliy agentligi bilan hamkorlikda "Tabiiy ofatlardan sug‘urtalashni rivojlantirish" mavzusida trening o‘tkazdi.
Treningning asosiy maqsadi O‘zbekiston sug‘urta sohasi ishtirokchilari – davlat idoralari, sug‘urta kompaniyalari darajasida tabiiy va texnogen ofatlardan sug‘urta qilish sohasidagi ko‘nikmalarini oshirish bo‘ldi. Trening mavzusining ahamiyatini, tabiiy va texnogen ofatlardan kelib chiqadigan tobora ortib borayotgan xavflarni va iqlim o‘zgarishini hisobga olgan holda, BMTTD Turkiyadan infratuzilmaning ofatlarga chidamliligini oshirish, iqlim o‘zgarishi va muhim infratuzilmada fiskal xavflarni baholash bo‘yicha katta tajribaga ega bo‘lgan xalqaro ekspert, professor, doktor Yusuf Dinchni taklif qildi. Ikki kun davomida u ishtirokchilarni tabiiy va texnogen ofatlardan kelib chiqadigan xavflarni boshqarish va moliyalashtirishning zamonaviy yondashuvlari, jumladan, katastrofik xavflarni sug‘urtalash tizimlarini yaratish bo‘yicha xalqaro amaliyotlar, parametrik sug‘urta yechimlaridan foydalanish va moliyaviy barqarorlikni oshirish vositalari bo‘yicha trening o‘tkazdi. Xavflarni baholash va modellashtirishga, davlat budjetiga fiskal yukni kamaytirishda sug‘urtaning roliga va davlat va xususiy sektor o‘rtasidagi samarali hamkorlik mexanizmlariga alohida e’tibor qaratildi.
Trening davomida ishtirokchilar Islom sug‘urtasi (takaful) tamoyillari, uning xususiyatlari va sug‘urta qoplamasining mavjudligini kengaytirish va halokatli xavflarga chidamlilikni kuchaytirish uchun qo‘shimcha vosita sifatidagi salohiyati haqida umumiy ma’lumotga ega bo‘lishdi.
Trening 2026 yil 16-17 fevral kunlari Istiqbolli loyihalar milliy agentligi, Professional sug‘urta bozori ishtirokchilari assotsiatsiyasi, sug‘urta kompaniyalari va boshqa tegishli idora vakillari – jami 40 dan ortiq qatnashchi ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Trening Germaniya hukumati tomonidan moliyalashtiriladigan BMT Taraqqiyot Dasturining "O‘zbekistonda xavflarni sug‘urtalash va moliyalashtirish mexanizmini joriy etish" global loyihasi doirasida o‘tkazildi. Loyihaning asosiy maqsadi ishtirokchi mamlakatlarni O‘zbekiston sug‘urta bozorini rivojlantirishda qo‘llab-quvvatlash, jumladan: sug‘urta polisini mamlakatning iqtisodiy rivojlanish dasturiga integratsiya qilish, inklyuziv sug‘urtani rivojlantirish, suveren xavflarni, tabiiy ofatlardan kelib chiqadigan xavflarni moliyalashtirish, sug‘urta sanoatiga qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish va boshqalar.