Қимматли қоғозлар бозорида инвестиция воситачисининг фаолияти тўғрисидаги Низом тасдиқланди
Илгари қабул қилинган Қимматли қоғозлар бозорида инвестиция воситачисининг фаолияти тўғрисидаги Низом (рўйхат рақами 1108, 2002 йил 13 март) ўрнига, Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 14 ноябрдаги 18-сонли буйруғи билан Қимматли қоғозлар бозорида инвестиция воситачисининг фаолияти тўғрисидаги Низом (рўйхат рақами 3728, 2025 йил 18 декабрь) тасдиқланди.
Қабул қилинган ҳужжат қимматли қоғозлар бозорида инвестиция воситачиси фаолиятини амалга оширишга бўлган талаблар, шу жумладан, брокерлик ва дилерлик фаолиятини амалга ошириш тартибини белгилайди.
Унга кўра, инвестиция воситачиси мижознинг топшириғига биноан, мижоз номидан ва унинг ҳисобидан қимматли қоғозларга доир битимлар ҳамда операцияларни амалга оширувчи қимматли қоғозлар бозорининг профессионал иштирокчиси ҳисобланади.
Инвестиция воситачиси қимматли қоғозлар бозорида шартнома асосида мижозларга қуйидаги хизматларни кўрсатиши мумкин:
- мижознинг номидан ва ҳисобидан брокерлик хизматлари;
- ўз номидан, лекин мижознинг ҳисобидан брокерлик хизматлари;
- депозитар операцияларни;
- андеррайтерлик хизматларини;
- маркет-мейкерлик хизматларини.
Инвестиция воситачилари эмиссиявий қимматли қоғозларнинг жойлаштирилмаган қисмини сотиб олиш мажбуриятини олиб ёки олмаган ҳолда эмитент номидан эмиссиявий қимматли қоғозларни сотиш тўғрисида шартномалар тузиши мумкин.

Утверждено Положение о деятельности инвестиционного посредника на рынке ценных бумаг
В целях приведения нормативно-правовых актов, регулирующих деятельность инвестиционных посредников на рынке ценных бумаг, в соответствие с действующим законодательством, а также обеспечения их принятия на государственном языке Национальным агентством перспективных проектов утверждено Положение о деятельности инвестиционного посредника на рынке ценных бумаг.
Вместо ранее принятого Положения о деятельности инвестиционного посредника на рынке ценных бумаг (рег. № 1108, 13 марта 2002 года), приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан от 14 ноября 2025 года № 18 утверждено Положение о деятельности инвестиционного посредника на рынке ценных бумаг (рег. № 3728, 18 декабря 2025 года).
Принятый документ определяет требования к осуществлению деятельности инвестиционного посредника на рынке ценных бумаг, в том числе порядок осуществления брокерской и дилерской деятельности.
Согласно Положению, инвестиционным посредником является профессиональный участник рынка ценных бумаг, который по поручению клиента осуществляет сделки и операции с ценными бумагами от имени и за счет клиента.
Инвестиционный посредник может оказывать клиентам на договорной основе следующие услуги на рынке ценных бумаг:
- брокерские услуги от имени и за счет клиента;
- брокерские услуги от своего имени, но за счет клиента;
- депозитарные операции;
- андеррайтинговые услуги;
- услуги маркет-мейкера.
Инвестиционные посредники могут заключать договоры о реализации эмиссионных ценных бумаг от имени эмитента с принятием на себя обязательства по выкупу неразмещенной части эмиссионных ценных бумаг или без такового.