“Ўзбекистонда IPO: тайёргарликнинг асосий жиҳатлари. Тенденциялар ва имкониятлар” мавзусидаги конференция
21.05.2024
8458
Тошкентда BeOne Uzbekiston ҳамда B1 компаниялар гуруҳи билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги кўмагида ташкил этилган “Ўзбекистонда IPO: тайёргарликнинг асосий жиҳатлари. Тенденциялар ва имкониятлар” мавзусидаги конференция бўлиб ўтди.
Анжуман акциядорлик жамиятларининг IPO га тайёргарлик босқичлари ҳақида хабардорлигини ошириш, IPO ўтказиш тартибини такомиллаштириш, бу борада акциядорлик жамиятлари ва назорат қилувчи органларнинг ўзаро ҳамкорлигини такомиллаштиришга бағишланган.
“Бугунги кунда Ўзбекистонда 650 дан ортиқ эмитент фаолият юритмоқда. Ўтган 6 ой давомида Агентлик томонидан 73 та акциядорлик жамиятининг 9 трлн. 168 млрд. сўм ва учта корхонанинг 115 млрд. сўмлик облигациялари, шунингдек илгари чиқарилган қимматли қоғозларнинг ягона давлат реестридан чиқариб ташлаш – акциялар бўйича 521,7 млрд.сўм ва облигациялар бўйича 58,1 млрд. сўм, – деди Агентлик капитал бозорини тартибга солиш бошқармаси бошлиғи Худайбердиев Соибжон ўз нутқида.
Конференцияда акциядорлик жамиятлари вакиллари, инвестиция воситачилари, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги, “Тошкент” Республика фонд биржаси вакиллари иштирок этди.
BeOne Uzbekistan ва В1 компаниялар гуруҳи экспертлари IPO га тайёргарлик кўриш билан боғлиқ долзарб талаблар ҳақида сўзлаб беришди, янги тенденцияларни муҳокама қилишди ва бугунги кунда ушбу соҳада қандай имкониятлар мавжудлиги ҳақида маълумот алмашишди.
Панель сессияларда Ўзбекистон компанияларининг IPO йўлидаги муваффақиятли тажрибаси ва стратегик ёндашувлари, IPO нинг эмитентлар учун солиққа тортиш аспектлари, жамоат ташкилотларининг солиқ функцияси самарадорлигини ошириш, корпоратив бошқарув масалалари ҳамда раҳбарият ва ходимларни рағбатлантириш масалалари муҳокама қилинди.

Конференция «IPO в Узбекистане: главные аспекты подготовки, тенденции и возможности»
В Ташкенте состоялась конференция на тему «IPO в Узбекистане: главные аспекты подготовки, тенденции и возможности», организованная компанией BeOne Узбекистан совместно с группой компаний Б1 при поддержке Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство).
Конференция посвящена вопросам повышения осведомленности акционерных обществ об этапах подготовки к IPO, совершенствования процедуры IPO, улучшения взаимодействия между акционерными обществами и регулирующими органами в данной сфере.
«На сегодняшний день в Узбекистане осуществляют свою деятельность более 650 эмитентов. За последние 6 месяцев Агентством осуществлена государственная регистрация выпуска акций 73 акционерных обществ на сумму 9 трлн. 168 млрд. сумов и облигаций трех предприятий на сумму 115 млрд. сумов, а также исключение из Единого государственного реестра (ЕГР) ранее выпущенных ценных бумаг на сумму 521,7 млрд. сумов по акциям и 58,1 млрд. сумов по облигациям», – отметил в своем выступлении начальник управления регулирования рынка капитала Агентства Худайбердиев Саибжан.
На конференции приняли участие представители акционерных обществ, инвестиционные посредники, представители Министерства экономики и финансов, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан, Республиканской фондовой биржи «Тошкент».
В рамках конференции эксперты BeOne Uzbekistan и Группы компаний Б1 рассказали об актуальных требованиях, связанных с подготовкой к IPO, обсудили новые тенденции и поделились информацией о том, какие возможности существуют в этой сфере сегодня.
На панельных сессиях были обсуждены успешный опыт и стратегические подходы компаний Узбекистана на пути к IPO, налоговые аспекты IPO для эмитентов, вопросы повышения эффективности налоговой функции публичных организаций, корпоративного управления и мотивации топ-менеджмента и сотрудников в контексте IPO.