Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги INATBA Ҳукумат маслаҳат органининг расмий аъзоси этиб қабул қилинди
11.10.2022
6254
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринда – Агентлик), Ишончли блокчейн-иловалари халқаро ассоциацияси (International Association of Trusted Blockchain Applications, кейинги ўринда – INATBA) Директорлари Кенгашининг таклифига биноан, мазкур ташкилот Ҳукумат маслаҳат органининг (кейинги ўринда – ҲМО) расмий аъзоси этиб қабул қилинди.
INATBA бу истиқболли рақамли технологияларни фаол ривожлантириш ва жорий этишга кўмаклашиш мақсадида 2019 йилда ташкил этилган ва халқаро тан олинган тузилма ҳисобланади.
INATBA ҲМО – бу далат органлари, тартибга солувчи органлар ва бошқа халқаро ташкилотлари ўртасидаги, жумладан, AҚШ Федерал резерв тизими, Япониянинг Иқтисодиёт, савдо ва саноат вазирлиги, Германиянинг Иқтисодиёт ва иқлимни муҳофаза қилиш федерал вазирликлари ўртасидаги кўп томонлама мулоқот форуми ҳисобланади. Умуман, ҲМО етакчи мамлакатларнинг 37 та идоралари томонидан тақдим этилган. Aъзолар INATBA Директорлар Кенгаши ва ижрочи гуруҳига маслаҳатчи сифатида иштирок этадилар ва ҳамкорликни йўлга қўядилар.
Aгентликнинг INATBA ҲМОга аъзо бўлиши халқаро ҳамкорликни кенгайтириш, хорижий давлатларнинг тартибга солувчи органлари ва хусусий сектор вакиллари билан тўғридан-тўғри мулоқотни ташкил этишга, крипто-активлар айланмаси соҳасини ҳуқуқий тартибга солиш ва маълумотларнинг тақсимланган реестри (“блокчейн”) технологиясини жорий этиш соҳасида илғор тажриба алмашишга хизмат қилади.
ҲМОга аъзо бўлиш фақатгина INATBA Директорлар Кенгашининг таклифига мувофиқ амалга оширилишини ҳамда ҲМОга ихтиёрий равишда қўшилишнинг бошқа имконияти мавжуд эмаслигини таъкидлаш жоиз.
Aгентлик томонидан INATBA ҲМОнинг расмий аъзоси мақомини олиниши Ўзбекистон Республикасида крипто-активлар айланмаси соҳасини шакллантириш ва ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратишда ва “блокчейн” технологиясини жорий этишда Президент Ш.М. Мирзиёев раҳнамолигида олиб борилаётган ислоҳотларнинг халқаро миқёсида эътироф этилганидан далолатдир.

Национальное агентство перспективный проектов Республики Узбекистан стало официальным членом Правительственного консультативного органа INATBA
11.10.2022
4032
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) стало членом Правительственного консультативного органа (далее – ПКО) Международной ассоциации доверенных блокчейн-приложений (International Association of Trusted Blockchain Applications, далее – INATBA) по приглашению Совета Директоров данной организации.
INATBA – это признанная международная структура, созданная в 2019 году, целью которой является содействие активной разработке и внедрению перспективных цифровых технологий.
ПКО INATBA – это форум для многостороннего диалога между государственными органами, регулирующими органами и другими международными организациями, в числе которых Федеральная резервная система США, Министерство экономики, торговли и промышленности Японии, Федеральное министерство экономики и защиты климата Германии. В целом в ПКО представлены 37 ведомствами ведущих стран. Члены содействуют сотрудничеству и выступают в качестве консультантов Совета директоров INATBA и исполнительной группы.
Членство Агентства в ПКО INATBA будет способствовать расширению международного сотрудничества, организации прямого диалога с регуляторами и представителями частного сектора зарубежных стран, обмену передовым опытом в сфере правового регулирования оборота крипто-активов и внедрения технологий распределенного реестра данных («блокчейн»).
Следует особо подчеркнуть, что стать членом ПКО INATBA можно исключительно по приглашению Совета Директоров INATBA, другие способы добровольного присоединения к ПКО отсутствуют.
Таким образом, получение Агентством статуса официального члена ПКО INATBA свидетельствует о международном признании проводимых в Республике Узбекистан под руководством Президента Ш.М. Мирзиёева реформ по созданию условий для формирования и развития сферы оборота крипто-активов и внедрения технологии «блокчейн».