Ўзбекистон Республикаси фуқаролари диққатига
2024 йил 19 январда “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ва Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги ЎРҚ-899-сонли Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилинди.
Ушбу Қонунга мувофиқ крипто-активларнинг ноқонуний айланмаси ва ноқонуний майнинг фаолияти учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик чоралари жорий этилди.
Маъмурий ва жиноий жавобгарликнинг янги чоралари тўғрисидаги моддалар ушбу Қонун расмий эълон қилинган кундан эътиборан уч ой ўтгач амалга киритилади.
Шу муносабат билан жазога тортилмаслик учун қонунга қатъий риоя этишни тавсия қиламиз.
2023 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва юридик шахслари крипто-активларни сотиб олиш, сотиш ва (ёки) айирбошлаш бўйича операцияларни фақат миллий провайдерлар орқали қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширишлари белгиланганлигини эслатиб ўтамиз.

Вниманию граждан Республики Узбекистан
19 января 2024 года принят Закон Республики Узбекистан № ЗРУ-899 «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
В соответствии с данным Законом вносятся меры административной и уголовной ответственности за незаконный оборот крипто-активов и незаконное осуществление деятельности по майнингу.
Статьи касательно новых мер административной и уголовной ответственности вступают в силу по истечении трех месяцев со дня официального опубликования данного Закона.
В связи с этим, настоятельно рекомендуем неукоснительно соблюдать нормы законодательства во избежание наказания.
Также напоминаем, что с 1 января 2023 года граждане и юридические лица Узбекистана могут осуществлять операции по покупке, продаже и обмену крипто-активов исключительно через национальных провайдеров услуг.