Ўзбекистон фонд бозори ИТ инфратузилмасини бозор маълумотларини узатиш учун Bloomberg платформаси билан интеграция қилди
22.11.2024
5666
Ўзбекистон фонд бозорининг ИТ инфратузилмасининг Bloomberg молиявий-иқтисодий ахборот агентлиги платформаси билан интеграцияси якунланди. Ушбу интеграция туфайли “Тошкент” Республика фонд биржасида (“Тошкент” РФБ) сотиладиган акциялар ва облигациялар бозори маълумотлари энди бутун дунё бўйлаб Bloomberg терминали фойдаланувчилари учун мавжуд.
Лойиҳанинг ташаббускори ва техник ижрочиси Ўзбекистон фонд бозорининг ИТ-инфратузилмаси учун масъул бўлган “Қимматли қоғозлар бозори ахборот-ресурс маркази” ДУК бўлди. “Тошкент” фонд биржаси ва Bloomberg платформаси маълумотларининг интеграцияси орқали реал вақт режимида бозор маълумотларини, жумладан котировкалар, буюртмалар китоблари ва бошқа асосий кўрсаткичларни янада кенгайтириш ва янги ахборот блокларини қўшиш имконияти билан узатиш мумкин.
Bloomberg платформаси билан маълумотлар интеграцияси халқаро инвесторлар учун янги имкониятлар очади, Ўзбекистон фонд бозоридан хабардорлик ва унга нисбатан ишончни оширади. Бу Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик)нинг мамлакатимизда шаффоф, рақобатбардош ва глобал йўналтирилган капитал бозорини яратиш бўйича стратегик дастури доирасидаги муҳим қадамдир.
“Агентлик фонд бозорини тартибга солувчи орган сифатида Bloomberg билан Ўзбекистон фонд бозорининг миллий ресурс ва ахборот тизими билан ўзаро ҳамкорлик қилиш ташаббусини фаол қўллаб-қувватлайди. Ишончим комилки, ушбу интеграция халқаро инвесторларга муҳим маълумотлардан ишончли фойдаланиш имкониятини беради ва келгусида мавжуд тўсиқларни енгиб ўтишга, мамлакатимизда динамик, барқарор ва шаффоф капитал бозорини яратишга хизмат қилади”, — деди Агентлик директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак Тошкент фонд биржаси ва Bloomberg платформаси маълумотларини интеграциялашуви якунланиши муносабати билан ўтказилган тантанали тадбирдаги нутқида.
“Қимматли қоғозлар бозори ахборот-ресурс маркази” давлат унитар корхонаси нафақат Bloomberg платформаси билан интеграциялашган, балки кейинги инновацияларни қўллаб-қувватлашга мўлжалланган ягона ИТ тизимини жорий қилишни таъминлади. Янги инфратузилма қуйидагиларни таъминлайди:
• Қимматли қоғозлар ва облигациялар учун котировка ва буюртма китобларига тўлиқ кириш.
• Янги молиявий воситалар ва маълумотларни қўшиш учун масштаблаштириш.
• Халқаро стандартларга мувофиқликни таъминловчи шаффоф бошқарув механизмлари.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистонни минтақавий молиявий марказга айлантириш бўйича кенг ташаббуснинг бир қисмидир. Энди хорижлик инвесторлар реал вақт режимида олинган ишончли маълумотларга асосланиб инвестиция қарорларини қабул қилишлари мумкин бўлади.
Ўзбекистон фонд бозори учун мазкур қадам ликвидликни сезиларли даражада ошириш, халқаро инвесторлар базасини кенгайтириш ва жаҳон молия бозорларига интеграциялашувни жадаллаштириш истиқболларини очади.

Узбекский фондовый рынок интегрировал IT-инфраструктуру с платформой Bloomberg для передачи рыночных данных
22.11.2024
5663
Завершилась интеграция IT-инфраструктуры узбекского фондового рынка с платформой финансового и экономического информационного агентства Bloomberg. Благодаря данной интеграции рыночные данные по акциям и облигациям, торгующимся на Республиканской фондовой бирже «Тошкент» (РФБ «Тошкент»), теперь доступны пользователям терминала Bloomberg по всему миру.
Инициатором и техническим исполнителем проекта выступил ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка», отвечающий за IT-инфраструктуру фондового рынка Узбекистана. Интеграция данных РФБ «Тошкент» и платформы Bloomberg позволяет в режиме реального времени передавать рыночные данные, включая котировки, стаканы заявок и другие ключевые показатели, с возможностью дальнейшего масштабирования и добавления новых информационных блоков.
Интеграция данных с платформой Bloomberg открывает новые возможности для международных инвесторов, повышая осведомленность и доверие к фондовому рынку Узбекистана. Это важный шаг в рамках стратегической программы Национального агентства перспективных проектов (Агентство) по созданию прозрачного, конкурентоспособного и глобально ориентированного рынка капитала в стране.
«Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан, как регулятор рынка капитала и ценных бумаг, активно поддерживает инициативу по сотрудничеству с Bloomberg через национальную ресурсную и информационную систему Узбекистана для рынка ценных бумаг. Уверен, что это обеспечит международным инвесторам надежный доступ к важнейшей информации и дополнительно поспособствует преодолению текущих барьеров и созданию динамичного, устойчивого и прозрачного рынка капитала в нашей стране», – отметил первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак в своем выступлении на торжественном мероприятии по случаю завершения интеграции данных РФБ «Тошкент» и платформы Bloomberg.
ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка» обеспечил внедрение единой IT-системы, которая не только интегрирована с платформой Bloomberg, но и спроектирована для поддержки дальнейших инноваций. Новая инфраструктура предоставляет:
• Полный доступ к котировкам и стаканам заявок на акции и облигации.
• Масштабируемость для добавления новых финансовых инструментов и данных.
• Прозрачные механизмы администрирования, обеспечивающие соответствие международным стандартам.
Данный проект является частью широкой инициативы по превращению Узбекистана в региональный финансовый хаб. Теперь иностранные инвесторы смогут принимать обоснованные инвестиционные решения, основываясь на достоверных данных, полученных в реальном времени.
Для узбекского фондового рынка этот шаг открывает перспективы значительного увеличения ликвидности, расширения базы международных инвесторов и ускорения интеграции в глобальные финансовые рынки.