Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида “Капитал бозори тўғрисида”ги Қонун лойиҳасига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Журналистлар саволларига Капитал бозорини ривожлантириш департаменти бошлиғи С.М. Худайбердиев, Капитал бозорини тартибга солиш бошқармаси бошлиғи С.П. Торешов, Капитал бозори экотизимини ривожлантириш ва регуляторлик инновациялари бўлими бошлиғи В.А. Ли ва бошқалар жавоб бердилар.
"Мазкур Қонун лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 16 февралдаги ПФ–22-сон Фармони ҳамда 2024 йил 4 мартдаги ПҚ–109-сон қарорида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, мақсадида ишлаб чиқилди.
Президентимизнинг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида капитал бозорини иқтисодий ўсишни рағбатлантирадиган муҳим институтсионал устун сифатида белгилаб, глобал депозитарийларни миллий фонд бозоримизга олиб кириш, бунинг учун халқаро молия ташкилотлари билан ишлаб чиқилган “Капитал бозори тўғрисида”ги янги қонун қабул қилиш вазифаси белгилаб берилган эди", – дея таъкидлади кириш сўзида С.М. Худайбердиев.
Тадбир давомида Капитал бозорини тартибга солиш бошқармаси бошлиғи С. Торешов қонун лойиҳасининг асосий қоидалари, капитал бозорини янада ривожлантириш, инвесторлар учун янги имкониятлар яратиш ҳамда бозор фаолиятини халқаро стандартларга мувофиқлаштиришга қаратилган муҳим ўзгаришлар ҳақида маълумот берди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда мамлакатимизда капитал бозорини ривожлантириш ва инвестиция муҳитини яхшилаш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилди. Натижада капитал бозорининг асосий кўрсаткичларида барқарор ўсиш кузатилди. Жумладан, акциялар эмиссияси ҳажми 2023 йилдаги 189,7 трлн сўмдан 2025 йилда 265,1 трлн сўмга етган, 2026 йил 1 июль ҳолатига эса 269,4 трлн сўмни ташкил этган. Корпоратив облигациялар эмиссияси 2023 йилдаги 1,06 трлн сўмдан 2025 йилда 3,93 трлн сўмга етган ва 2026 йил 1 июль ҳолатига 7 трлн сўмдан ошган. Фонд биржасидаги умумий савдолар ҳажми эса 2023 йилдаги 2,9 трлн сўмдан 2025 йил якунига кўра 17,6 трлн сўмга, яъни қарийб 6 баробарга ошган.
“Табиийки, эришилган натижалар билан чекланиб қолмасдан, капитал бозорини янада тизимли ривожлантириш учун мустаҳкам қонунчилик базасини яратиш зарурати юзага келди. Айнан шу мақсадда “Капитал бозори тўғрисида”ги Қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди”, – деди С. Торешов.
Янги қонун лойиҳаси 16 та боб ва 123 та моддадан иборат бўлиб, 2015 йилдаги “Қимматли қоғозлар бозори тўғрисида”ги Қонун нормаларини замонавий бозор талабларига мувофиқлиги нуқтаи назаридан тубдан қайта кўриб чиқиш асосида ишлаб чиқилган. Лойиҳа Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки, Ислом тараққиёт банки, БМТ Тараққиёт дастури, Қимматли қоғозлар комиссиялари бўйича халқаро ташкилот (IOSCO), АҚШ Савдо вазирлиги ҳамда Қимматли қоғозлар ва биржалар комиссияси билан ҳамкорликда тайёрланган.
Қонун лойиҳасининг муҳим янгиликларидан бири капитал бозори молиявий воситалари турларини кенгайтиришдан иборат бўлди. Жумладан, ҳосила молиявий воситалари – опцион, своп, фьючерс, форвард ва нархлар фарқи шартномаси, қопланган облигациялар, секьюритизацияланган облигациялар, барқарор ривожланиш облигациялари ҳамда ислом молияси тамойилларига мувофиқ сукук қимматли қоғозларини чиқаришни ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солиш назарда тутилган.
“Ушбу воситаларнинг ҳар бири инвесторларга рискни бошқариш ва портфелини диверсификация қилиш борасида қўшимча имкониятлар яратади”, – таъкидлади бошқарма бошлиғи.
Замонавий молиявий воситаларни жорий этиш орқали 2030 йилга қадар фонд бозорига 10 трлн сўм миқдорида инвестицияларни жалб қилиш режалаштирилган. Шу билан бирга, қонун лойиҳасида капитал бозорига узоқ муддатли институционал ва хусусий инвесторларни жалб этишни рағбатлантиришга қаратилган солиқ имтиёзлари ҳам назарда тутилган. Хусусан, айрим инвестиция фондлари даромадларини, қопланган ва секьюритизацияланган облигациялар бўйича айрим операцияларни солиққа тортишдан озод қилиш, шунингдек, 2038 йилгача хўжалик жамиятлари облигациялари ва сукук қимматли қоғозлари бўйича айрим даромадларга солиқ имтиёзлари бериш кўзда тутилган.
Матбуот-анжуманида ислом молияси тамойилларига мувофиқ сукук қимматли қоғозларини жорий этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Қонун лойиҳасида сукукнинг ҳуқуқий хусусиятлари, уларни чиқариш ва муомалага киритиш механизмлари, шунингдек, шерикчилик, ижара, савдо ва агентлик сукукларининг асосий турларини тартибга солиш назарда тутилган. Инвесторларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида сукук эгалари вакили институти ҳамда сукукнинг ислом молияси стандартларига мувофиқлигини тасдиқлаш механизми жорий этилиши белгиланган.
Қонун лойиҳасининг яна бир муҳим йўналиши капитал бозори инфратузилмасини ривожлантириш ва профессионал иштирокчилар фаолиятини халқаро стандартлар билан уйғунлаштиришдан иборат бўлди. Жумладан, кастодиан фаолиятини лицензиялаш, рейтинг агентликлари, бошқарув компаниялари ва инвестиция фаолиятини амалга оширувчи фондлар фаолиятини рухсатнома асосида тартибга солиш, марказий контрагент институтини жорий этиш, ўзини ўзи тартибга солувчи ташкилотлар ва «облигация эгалари вакили» институтларини ташкил этиш, шунингдек, инвесторларни, жумладан, «малакали инвесторлар»ни тоифалаш назарда тутилган. Қимматли қоғозлар марказий депозитарийсининг ваколатларини кенгайтириш ҳам кўзда тутилган.
“Юқорида қайд этилган янгиликларнинг барчаси, якуний ҳисобда, мамлакатимиз капитал бозори инфратузилмасини халқаро стандартларга мослаштириш ва хорижий инвесторлар учун бозорнинг шаффофлиги ҳамда ишончлилигини оширишга қаратилган”, – деди С. Торешов.
Шунингдек, қонун лойиҳасида капитал бозорини давлат томонидан тартибга солиш ва назорат қилиш тизимини IOSCO халқаро стандартларига мувофиқлаштиришга алоҳида ўрин берилган. Ваколатли органнинг назорат ваколатларини кенгайтириш, молиявий санкцияларни мустақил қўллаш ҳамда қонунчиликда белгиланган ҳолларда банк сирини ташкил этувчи маълумотларни олиш имкониятларини яратиш назарда тутилган. Мазкур чоралар қоидабузарликларнинг олдини олиш ва уларга ўз вақтида муносабат билдириш самарадорлигини оширишга қаратилган.
Ўзбекистон ҳудудида халқаро молия институтларининг облигацияларини чиқариш имконияти, шунингдек, маҳаллий компанияларнинг хорижий капитал бозорларига чиқиши учун шарт-шароитлар яратиш қонунчилик даражасида мустаҳкамланмоқда.
Мазкур қонуннинг қабул қилиниши мамлакатимиз иқтисодиётига қўшимча инвестицияларни жалб этиш, шунингдек, аҳоли ва бизнес учун янги молиявий имкониятлар яратиш йўлидаги муҳим қадам бўлади.

В Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция, посвящённая проекту Закона «О рынке капитала».
На прес-конференции приняли участие начальник департамента развития рынка капитала С.М. Худайбердиев, начальник управления по регулированию рынка капитала С.П. Торешов, начальник отдела развития экосистемы и регуляторных инноваций рынка капитала В. А. Ли.
"Данный законопроект разработан во исполнение задач, определенных Указом Президента Республики Узбекистан от 16 февраля 2026 года № УП–22, а также постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 марта 2024 года № ПП–109.
В Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана рынок капитала был определен в качестве важнейшего институционального элемента, стимулирующего экономический рост. В частности, была поставлена задача привлечения глобальных депозитариев на национальный фондовый рынок, а также поручено принять новый Закон «О рынке капитала», разработанный при взаимодействии с международными финансовыми организациями", — отметил в вступительном слове С.М. Худайбердиев.
В ходе мероприятия начальник управления по регулированию рынка капитала С.Торешов представил основные положения законопроекта и рассказал о ключевых изменениях, направленных на дальнейшее развитие рынка капитала, расширение возможностей для инвесторов и повышение его соответствия международным стандартам.
Отмечалось, что в последние годы в стране последовательно реализуются реформы, направленные на повышение привлекательности рынка капитала. В результате наблюдается устойчивый рост его основных показателей. Так, объём эмиссии акций увеличился с 189,7 трлн сумов в 2023 году до 265,1 трлн сумов в 2025 году, а по состоянию на 1 июля 2026 года достиг 269,4 трлн сумов. Объём эмиссии корпоративных облигаций за этот же период вырос с 1,06 трлн до 3,93 трлн сумов, превысив 7 трлн сумов к 1 июля 2026 года. Общий объём торгов на фондовой бирже за 2023–2025 годы увеличился почти в шесть раз — с 2,9 трлн до 17,6 трлн сумов.
«Достигнутые результаты не являются пределом. Для дальнейшего системного развития рынка капитала возникла необходимость в создании солидной законодательной базы. Именно с этой целью был разработан проект Закона «О рынке капитала»», — отметил С. Торешов.
Проект нового закона состоит из 16 глав и 123 статей и был разработан на основе коренного пересмотра действующего законодательства с учётом современных требований рынка и международной практики. В его подготовке приняли участие международные финансовые институты и организации, включая ЕБРР, IFC, АБР, Исламский банк развития, ПРООН, IOSCO, Министерство торговли США и SEC, а также государственные органы, профессиональные участники рынка и представители рыночной инфраструктуры.
Одним из ключевых нововведений законопроекта стало расширение перечня финансовых инструментов. Предусматривается внедрение новых финансовых инструментов — опционов, свопов, фьючерсов, форвардов и контрактов на разницу цен, а также облигаций с покрытием, секьюритизированных облигаций, облигаций устойчивого развития и ценных бумаг сукук.
«Каждый из этих инструментов предоставляет инвесторам дополнительные возможности для диверсификации инвестиционного портфеля и управления рисками», — подчеркнул начальник управления.
Особое внимание в ходе пресс-конференции было уделено внедрению сукук — финансового инструмента, соответствующего принципам исламского финансирования. Законопроект предусматривает правовое регулирование механизмов выпуска и обращения сукук, а также основных их видов — партнёрского, иджара, торгового и агентского. Для защиты прав инвесторов внедряется введение института представителя владельцев сукук и специального механизма подтверждения соответствия операций стандартам исламского финансирования.
Также законопроект направлен на развитие инфраструктуры рынка капитала и гармонизацию деятельности его профессиональных участников с международными стандартами. В частности, предусматривается введение лицензируемой кастодиальной деятельности, деятельности центрального контрагента, расширены полномочия Центрального депозитария ценных бумаг, а также внедрение институтов саморегулируемых организаций и представителя владельцев облигаций.
Как отметил С. Торешов, эти меры были направлены в том числе на создание условий для прихода крупных иностранных институциональных инвесторов.
«Именно увеличение количества и видов профессиональных участников, а также соответствие их деятельности международным признанным стандартам являются необходимыми условиями для прихода крупных иностранных институциональных инвесторов на рынок нашей страны», — отметил он.
Отдельный блок посвящён совершенствованию государственного регулирования и надзора за рынком капитала в соответствии с принципами IOSCO, включая расширение надзорных полномочий уполномоченного органа, возможность применения финансовых санкций и принятия других мер при выявлении нарушений.
На законодательном уровне закрепляется возможность выпуска облигаций международных финансовых институтов на территории Узбекистана, а также создание условий для выхода отечественных компаний на зарубежные рынки капитала.
Принятие данного закона станет важным шагом в привлечении дополнительных инвестиций в экономику нашей страны, а также в создании новых финансовых возможностей для населения и бизнеса.