Инвестиция активларини ишончли бошқарувчиларнинг ўз маблағлари миқдори ва инвестиция активларининг ўртача йиллик қийматини аниқлаш тартиби тўғрисидаги Низом тасдиқланди
1370
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан амалдаги қонунчилик ҳужжатларини мувофиқлаштириш ҳамда уларни давлат тилида қабул қилинишини таъминлаш чоралари кўрилмоқда.
Хусусан, илгари қабул қилинган Бошқарувчи компаниялар ўз маблағлари миқдорининг ҳисоби ва инвестиция активларининг ўртача йиллик қийматини аниқлаш тартиби тўғрисидаги Низом (рўйхат рақами 1322, 2004 йил 5 март) ўрнига, Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 14 ноябрдаги 20-сонли буйруғи билан Инвестиция активларини ишончли бошқарувчиларнинг ўз маблағлари миқдори ва инвестиция активларининг ўртача йиллик қийматини аниқлаш тартиби тўғрисидаги Низом (рўйхат рақами 3729, 2025 йил 18 декабрь) тасдиқланди.
Қабул қилинган ҳужжат инвестиция активларини ишончли бошқарувчиларнинг ўз маблағларимиқдори ва инвестиция активларининг ўртача йиллик қийматини аниқлаш тартибини белгилайди.
Унга кўра, ишончли бошқарувчи ўзи бошқарадиган инвестиция активлари ўртача йиллик қийматининг камида 5 фоизи миқдорида ўз маблағларига эга бўлиши керак.
Ишончли бошқарувчининг ўз маблағлари миқдори устав капитали, қўшилган капитал, захира капитал, тақсимланмаган фойда (қопланмаган зарар), мақсадли тушумлар, келгуси харажатлар ва тўловлар захиралари асосида белгиланади.
Инвестиция активларининг ўртача йиллик қийматини баҳолаш ишончли бошқарувчилар томонидан ҳар чоракда амалга оширилади.
Инвестиция активларининг ўртача йиллик қийматини баҳолаш натижалари ишончли бошқарувчининг ўз маблағлари ва инвестиция активларининг ўртача йиллик қиймати тўғрисидаги ҳисоботида акс эттирилади.

Утверждено Положение о порядке определения размера собственных средств доверительных управляющих инвестиционными активами и среднегодовой стоимости инвестиционных активов
1372
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан принимаются меры по приведению законодательных актов в соответствие с действующим законодательством, а также обеспечению их принятия на государственном языке.
В частности, вместо ранее принятого Положения о порядке расчета размера собственных средств управляющих компаний и определения среднегодовой стоимости инвестиционных активов (рег. № 1322 от 5 марта 2004 года), приказом директора Национального агентства перспективных проектов от 14 ноября 2025 года № 20 утверждено Положение о порядке определения размера собственных средств доверительных управляющих инвестиционными активами и среднегодовой стоимости инвестиционных активов (рег. № 3729 от 18 декабря 2025 года).
Принятый документ устанавливает порядок определения размера собственных средств доверительных управляющих инвестиционными активами и среднегодовой стоимости инвестиционных активов.
Согласно Положению, доверительный управляющий должен иметь собственные средства в размере не менее 5 процентов от среднегодовой стоимости находящихся под его управлением инвестиционных активов.
Размер собственных средств доверительного управляющего определяется на основании уставного капитала, добавленного капитала, резервного капитала, нераспределенной прибыли (непокрытого убытка), целевых поступлений, а также резервов предстоящих расходов и платежей.
Оценка среднегодовой стоимости инвестиционных активов осуществляется доверительными управляющими ежеквартально.
Результаты оценки среднегодовой стоимости инвестиционных активов отражаются в отчетности доверительного управляющего о собственных средствах и среднегодовой стоимости инвестиционных активов.