Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида Meta компанияси (Facebook, Instagram, WhatsApp, Threads) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Муҳокама чоғида Ўзбекистонда Meta ваколатхонасини очиш истиқболлари, рекламани илгари суриш ва компания платформаларида жойлаштиришда фирибгарликнинг олдини олиш бўйича ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, контентни монетизация қилиш ва мамлакатдаги рақамли контент яратувчиларини қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда Meta вакиллари орасида Жанубий ва Марказий Осиё мамлакатлари учун давлат сиёсати бўйича директор Сарим Азиз, Марказий Осиё, Мўғулистон, Шри-Ланка ва Малдив ороллари учун давлат сиёсати бўйича раҳбар Сенура Абейвардена, Марказий Осиё, Гонконг ва Тайван бўйича ҳукумат билан алоқалар ва ижтимоий ташаббуслар бўйича раҳбар Аурора Ли; Марказий Осиё ва Мўғулистон учун давлат сиёсати бўйича минтақавий менежер Ерасил Калихан.
Томонлар рақамли платформаларни тартибга солиш, фойдаланувчиларни ҳимоя қилиш ва адолатли монетизация тизимини ривожлантириш бўйича тўғридан-тўғри мулоқот ўрнатиш ва тажриба алмашиш муҳимлигини қайд этди. Рақамли хавфсизлик, реклама шаффофлиги, масъулиятли рақамли хулқ-атворни тарғиб қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунлари бўйича ўзаро ҳамкорликни давом эттириш ва ҳамкорликнинг муайян йўналишларини ўрганиш бўйича келишувга эришилди.

Состоялась встреча представителей НАПП и компании Meta
В Национальном агентстве перспективных проектов состоялась встреча с представителями компании Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp, Threads).
В ходе переговоров обсуждались перспективы открытия представительства Meta в Узбекистане, развитие сотрудничества в сфере предотвращения мошенничества при продвижении и размещении рекламы на платформах компании, а также вопросы монетизации контента и поддержки создателей цифрового контента в стране.
Со стороны Meta во встрече приняли участие Сарим Азиз, директор по вопросам государственной политики для Южной и Центральной Азии; Сенура Абейвардена, руководитель по вопросам государственной политики для Центральной Азии, Монголии, Шри-Ланки и Мальдив; Аурора Ли, руководитель по взаимодействию с правительствами и социальным инициативам для Центральной Азии, Гонконга и Тайваня; и Ерасыл Калихан, региональный менеджер по вопросам государственной политики для Центральной Азии и Монголии.
Стороны отметили значимость налаживания прямого диалога и обмена опытом в сфере регулирования цифровых платформ, защиты пользователей и развития справедливой системы монетизации. Отдельное внимание уделено вопросам цифровой безопасности, прозрачности рекламы и продвижения ответственного цифрового поведения.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении взаимодействия и проработке конкретных направлений сотрудничества.