Суғурта истеъмолчиларининг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги “Капитал бозорини ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-291-сон қарорига асосан Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик) зиммасига суғурта бозорини мониторинг қилиш функциялари юкланди.
Суғурта фаолиятини тартибга солувчи органнинг асосий вазифаларидан бири суғурта хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдан иборат. Агентлик келиб тушган мурожаатлар асосида суғурта ташкилотлари томонидан суғурта товонини тўланиши юзасидан назорат тадбирларини амалга ошириб келмоқда.
Ваколатли давлат органига жорий йилнинг сентябрь ойидан декабрь ойига қадар фуқаролардан суғурта ҳодисалари бўйича суғурта тўловларини ўз вақтида тўлаш ёки тўлашни асоссиз рад этиш бўйича бир мингдан ортиқ мурожаат келиб тушган. Агентлик аралашуви билан 580 дан ортиқ ҳолатда суғурта хизматлари истеъмолчиларига 5,6 миллиард сўмдан зиёд суғурта  тўловлари амалга оширилиб, тегишли тушунтириш чоралари кўрилди.
Айтиш жоизки, мурожаатларни кўриб чиқиш жараёнида суғурта хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишни таъминлашнинг янги механизмлари ишлаб чиқилмоқда.

На защите прав и интересов потребителей страховых услуг
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2023 года № ПП-291 «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала» на Национальное агентство перспективных проектов (Агентство) возложены задачи и функции по контролю за страховым рынком.
Одной из основных задач регулятора страховой деятельности является защита прав и интересов потребителей страховых услуг. На основе поступающих обращений, Агентством ежедневно принимаются меры по контролю за осуществлением выплат страховых возмещений страховыми организациями.
За период с сентября по декабрь текущего года в уполномоченный государственный орган поступило свыше одной тысячи обращений граждан о несвоевременной выплате или необоснованному отказу в выплате по страховым случаям. После вмешательства Агентства в более чем 580 случаях потребителям страховых услуг было выплачено свыше 5,6 млрд. сумов и даны соответствующие пояснения.
Необходимо отметить, что работа по рассмотрению обращений продолжается и разрабатываются новые механизмы по обеспечению защиты прав и интересов потребителей страховых услуг.