“Ҳужжатли қимматли қоғозларни йўқ қилиш бўйича йўриқномани тасдиқлаш тўғрисида”ги буйруқ давлат рўйхатидан ўтказилди
17.06.2025
3469
Ҳужжатли қимматли қоғозларни муомаладан чиқариш ва йўқ қилиш билан боғлиқ тартиб-таомилларни ҳуқуқий тартибга солишни таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан бир қатор чора-тадбирлар амалга оширилди.
Жумладан, илгари тасдиқланган ҳужжатли қимматли қоғозларни йўқ қилиш бўйича йўриқнома (рўйхат рақами 1125, 2002 йил 15 апрель) ўрнига Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 15 майдаги 04-сон буйруғи билан “Ҳужжатли қимматли қоғозларни йўқ қилиш бўйича йўриқнома” (рўйхат рақами 3630, 2025 йил 17 июнь) тасдиқланди.
Ҳужжат амалдаги қонунчилик талабларидан келиб чиқиб, жадал рақамлаштириш ва қимматли қоғозлар бозори инфратузилмасини ривожлантиришни ҳисобга олган ҳолда ишлаб чиқилган бўлиб:
• ҳужжатли қимматли қоғозларни муомаладан чиқариш тартиби;
• уларни йўқ қилиш жараёни;
• йўқ қилишнинг рухсат этилган усуллари ва қайси холатларда амалга оширилишини белгилайди.
Мазкур Йўриқноманинг қабул қилиниши қимматли қоғозлар бозорида ҳисоб-операцион жараёнларнинг шаффофлиги ва ишончлилигини ошириш мақсадида илгари эмитентлар томонидан қоғоз шаклида чиқарилган қимматли қоғозлар муомаласини тартибга солиш ҳамда уларни муомаладан босқичма-босқич чиқаришни таъминлаш зарурати билан боғлиқ.

Проведена государственная регистрация приказа «Об утверждении Инструкции по уничтожению документарных ценных бумаг»
17.06.2025
1660
В целях обеспечения правовой регламентации процедур, связанных с изъятием из обращения и уничтожением документарных ценных бумаг, Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан принят ряд нормативных мер.
В частности, вместо ранее утвержденной Инструкции по уничтожению документарных ценных бумаг (рег. номер 1125 от 15 апреля 2002 года), приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан № 04 от 15 мая 2025 года утверждена Инструкция по уничтожению документарных ценных бумаг (рег. № 3630 от 17 июня 2025 года).
Документ разработан в соответствии с требованиями действующего законодательства, учитывающего ускоренную цифровизацию и развитие инфраструктуры рынка ценных бумаг, и устанавливает:
• порядок изъятия из обращения документарных ценных бумаг;
• процесс, при котором осуществляется их уничтожение;
• допустимые способы уничтожения и случаи, в которых осуществляется уничтожение ценных бумаг.
Принятие настоящей Инструкции обусловлено необходимостью упорядочить обращение ранее выпущенных эмитентами ценных бумаг в бумажной форме и обеспечить их поэтапное выведение из обращения в целях повышения прозрачности и надежности учетно-операционных процессов на рынке ценных бумаг.