БМТТДнинг Ўзбекистондаги вакили билан учрашув
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида БМТ Тараққиёт дастурининг (БМТТД) Ўзбекистондаги доимий вакили Акико Фудзии билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистонда капитал бозори ва суғурта сектори ривожланиши соҳасидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишларини муҳокама қилдилар.
Агентлик директори биринчи ўринбосари Вячеслав Пак БМТТДга Ўзбекистонда исломий (Сукук) қимматли қоғозлар бозорини ривожлантиришга қаратилган ташаббусларни қўллаб-қувватлагани ҳамда суғурта бозорини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди.
Акико Фудзии БМТТДнинг Агентлик билан ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлигини тасдиқлади, жумладан ходимлар малакасини ошириш соҳасида ҳам. Шунингдек, у БМТТД имкониятларидан фойдаланиб, Ўзбекистон тажрибасини халқаро даражада оммалаштиришни таклиф этди.
Учрашув якунларига кўра, томонлар 2026 йил учун ҳамкорликнинг устувор йўналишларини келишиб олдилар.

Встреча с представителем ПРООН в Узбекистане
В Национальном агентстве перспективных проектов состоялась встреча с постоянным представителем Программы развития ООН (ПРООН) в Узбекистане Акико Фудзии.
В ходе встречи стороны обсудили ключевые направления сотрудничества в сфере развития рынка капитала и страхового сектора Узбекистана.
Первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак выразил признательность ПРООН за активную поддержку инициатив, направленных на развитие исламских (Сукук) ценных бумаг в Узбекистане, а также за вклад в развитие страхового рынка.
Акико Фудзии подтвердила готовность ПРООН продолжать сотрудничество с Агентством, в том числе в сфере повышения квалификации сотрудников, а также предложила использовать возможности ПРООН для распространения передового опыта Узбекистана на международном уровне.
По итогам встречи стороны согласовали приоритетные направления дальнейшего сотрудничества на 2026 год.