Агентлик ходими ФАТФ институтининг ўқув курсида иштирок этди
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик) Крипто-активларни ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Асқаржон Зокиров ФАТФ малака ошириш институти томонидан Пусан шаҳрида (Корея) ташкил этилган назорат органлари стандартлари ва жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш чора-тадбирларига бағишланган ўқув курсида иштирок этди.
Ушбу курсда Европа, Жанубий Америка, Африка ва Осиё мамлакатлари, жами 37 хил юрисдикциядан иштирокчилар қатнашди.
Тренинг давомида крипто-активлар (виртуал активлар) ва крипто-активлар айланмаси соҳасида хизмат кўрсатувчи провайдерларни тартибга солиш соҳасида ФАТФ стандартларини жорий этиш масалалари, шунингдек, крипто-активлардан пул ювиш ёки терроризмни молиялаштириш учун фойдаланиш хавфини минималлаштириш мақсадида ушбу соҳада рискка асосланган ёндашувни қўллаш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбир давомида Агентлик ходими ФАТФнинг 15-тавсия талабларининг Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига татбиқ этилиши тўғрисида маъруза қилди ҳамда Ўзбекистонда крипто-активлар айланмасини тартибга солиш соҳасида меъёрий-ҳуқуқий база қандай яратилгани ҳақида гапирди.
Ўзбекистоннинг крипто-активлар айланмасини тартибга солиш соҳасидаги тажрибаси курс иштирокчилари ва талабаларида катта қизиқиш уйғотди. Ҳисобот натижаларига кўра, Агентлик ва турли мамлакатлар тартибга солувчи органлари ўртасида крипто-активлар айланмаси соҳасини тартибга солишнинг тўғри механизмини ишлаб чиқиш борасида ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича таклифлар киритилди.

Участие сотрудника Агентства в учебном курсе института ФАТФ
Начальник управления развития сферы оборота крипто-активов Национального агентства перспективных проектов (Агентство) Аскаржон Закиров принял участие в учебном курсе по стандартам, посвященным надзорным органам и мерам по противодействию отмыванию денег и финансированию терроризма, который был организован Институтом ФАТФ по подготовке кадров в городе Пусане (Корея).
В рамках данного курса приняли участие представители из 37 разных юрисдикций, включая страны Европы, Южной Америки, Африки и Азии.
В ходе учебного курса обсуждались вопросы имплементации стандартов ФАТФ в области регулирования крипто-активов (виртуальных активов) и провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, а также применения риск-ориентированного подхода в данном направлении в целях минимизации рисков использования крипто-активов в целях отмывания денег или финансирования терроризма.
В ходе мероприятия сотрудник Агентства выступил с докладом касательно имплементации требований рекомендации 15 ФАТФ в законодательство Республики Узбекистан, а также рассказал, как в Узбекистане выстроена нормативная база в области регулирования оборота крипто-активов.
Опыт Узбекистана в области регулирования оборота крипто-активов вызвал большой интерес у участников и слушателей курса. По итогам доклада прозвучали предложения по установлению сотрудничеству между Агентством и регуляторами разных стран в области выработки правильного механизма регулирования сферы оборота крипто-активов.