XMI tomonidan milliy valyutada nominallashtirilgan obligatsiyalarni chiqarish va davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risidagi Nizom ro‘yxatdan o‘tkazildi
11.08.2025
8109
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan Xalqaro moliya institutlari tomonidan (XMI) O‘zbekiston Respublikasi milliy valyutasida nominallashtirilgan obligatsiyalarini chiqarish va davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risidagi Nizom (ro‘yxat raqami 3660, 11.08.2025 yil) qabul qilindi.
Nizom O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 21 fevraldagi "Uy-joy va ipoteka bozorini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PF-26-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida xalqaro tajriba va XMI, xususan, Osiyo taraqqiyot banki (OTB), Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (ETTB), Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) va boshqalarning tavsiyalarini inobatga olgan holda ishlab chiqilgan.
Yangi tartib XMIlarga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan loyihalarini moliyalashtirish uchun obligatsiyalar chiqarish va mahalliy fond birjasiga joylashtirish orqali pul mablag‘larini jalb qilish, shuningdek, mahalliy investorlarga bunday yangi va yuqori reytingli instrument bilan o‘z investitsiya portfellarini diversifikatsiya qilish imkonini beradi.
Ma’lumot uchun: 2016 yil iyun oyida YETTB Gruziya fond birjasida 107 mln lari (43,9 mln yevro ekvivalentida) miqdorida birinchi obligatsiyalarni joylashtirdi. 2018 yil avgust oyida esa XMK Qozog‘iston fond birjasida 8,6 mlrd tenge (25 mln AQSH dollari ekvivalentida) miqdorida ilk obligatsiyalarni chiqardi.
Nizom quyidagilarni nazarda tutuvchi XMIning milliy valyutadagi obligatsiyalari chiqarilishini davlat ro‘yxatidan o‘tkazishning soddalashtirilgan tartibini belgilaydi, jumladan:
- emitent hujjatlarini vakolatli organda oldindan kelishish zarurati yo‘qligi;
- tegishli ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan emitent anketasi asosida chiqarilishlarni ro‘yxatdan o‘tkazish;
- chiqarilishlarni ko‘rib chiqish va davlat ro‘yxatidan o‘tkazish muddatini qisqartirish;
- hujjatlarni qog‘ozda, elektron manbalarda, shuningdek elektron pochta orqali taqdim etish imkoniyati;
- XMI obligatsiyalarini birja obligatsiyalari formatida chiqarish.
Nizomning qabul qilinishi ichki qimmatli qog‘ozlar bozoridagi moliyaviy instrumentlar turini kengaytirishga, uning likvidliligini oshirishga, shuningdek, institutsional investorlarning mamlakat moliya tizimiga bo‘lgan ishonchini mustahkamlashga va O‘zbekiston Respublikasining milliy valyutadagi qarz vositalarini joylashtirish uchun ishonchli yurisdiksiya sifatidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Зарегистрировано Положение о выпуске и государственной регистрации облигаций международных финансовых институтов, номинированных в национальной валюте
11.08.2025
8108
Национальным агентством перспективных проектов принято Положение о выпуске и государственной регистрации облигаций международных финансовых институтов (МФИ), номинированных в национальной валюте (рег. МЮ № 3660 от 11.08.2025г.).
Положение разработано во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2025 года № УП-26 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию рынков жилья и ипотеки» с учетом международного опыта и рекомендаций ряда МФИ, в частности Азиатского банка развития (АБР), Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), Международной финансовой корпорации (МФК) и других.
Новый порядок позволит МФИ привлекать денежные средства путем выпуска облигаций и их размещения на местной фондовой бирже для финансирования своих проектов, реализуемых в Узбекистане, а местным инвесторам – диверсифицировать свои инвестиционные портфели с таким новым и высоко-рейтинговым инструментом.
Справочно: В июне 2016 года ЕБРР на Грузинской фондовой бирже разместил первые облигации на сумму 107 млн. лари (в эквиваленте 43,9 млн. евро). В августе 2018 года МФК на Казахстанской фондовой бирже выпустила облигации на сумму 8,6 млрд. тенге (эквивалентно 25 млн. долл. США).
Положение определяет упрощенный порядок государственной регистрации выпусков облигаций МФИ в национальной валюте, предусматривающий, в частности:
– отсутствие необходимости предварительного согласования документов эмитента в уполномоченном органе;
– регистрацию выпусков на основании анкеты эмитента, содержащей соответствующую информацию;
– сокращенный срок рассмотрения и государственной регистрации выпусков;
– возможность подачи документов как на бумажном, так и электронном носителе, а также по электронной почте;
– выпуск облигаций МФИ в формате биржевых облигаций.
Принятие положения направлено на расширение набора финансовых инструментов на внутреннем рынке ценных бумаг, повышение его ликвидности, а также укрепление доверия институциональных инвесторов к финансовой системе страны и улучшению позиций Республики Узбекистан как надежной юрисдикции для размещения долговых инструментов в национальной валюте.