Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) vakillari bilan uchrashuv
Istiqbolli loyihalar milliy agentligida Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiya tarkibidan Jahon banki guruhi G‘aznachiligi hamda IFCning O‘zbekistondagi vakolatxonasi vakillari o‘rin oldi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston ichki kapital bozorini rivojlantirish masalalari, shuningdek, Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) va Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki (XTTB) obligatsiyalarini respublika ichki bozorida milliy valyutada joylashtirish bilan bog‘liq masalalarni muhokama qildilar.
Shuningdek, uchrashuv ishtirokchilari Jahon banki guruhi G‘aznachiligi va Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) tomonidan ichki kapital bozorini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashning istiqbolli yo‘nalishlarini, jumladan, normativ-huquqiy bazani yanada takomillashtirish, bozor infratuzilmasini rivojlantirish hamda institutsional salohiyatni mustahkamlash masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Qayd etilganidek, mazkur tashabbuslarni amalga oshirish moliyaviy instrumentlar turini kengaytirish, moliyalashtirish imkoniyatlarini oshirish hamda O‘zbekiston Respublikasi kapital bozorini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Tomonlar O‘zbekiston kapital bozorini rivojlantirish sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

В Национальном агентстве перспективных проектов состоялась встреча с делегацией Международной финансовой корпорации (IFC), в состав которой вошли представители Казначейства Группы Всемирного банка и офиса IFC в Узбекистане.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития внутреннего рынка капитала Узбекистана, а также вопросы, связанные с размещением облигаций Международной финансовой корпорации (IFC) и Международного банка реконструкции и развития (МБРР) в национальной валюте на внутреннем рынке республики.
Кроме того, участники встречи рассмотрели перспективные направления поддержки развития внутреннего рынка капитала со стороны Казначейства Группы Всемирного банка и Международной финансовой корпорации (IFC), в том числе дальнейшего совершенствования нормативно-правовой базы, развития рыночной инфраструктуры и укрепления институционального потенциала.
Отмечалось, что реализация данных инициатив будет способствовать расширению финансовых инструментов, увеличению возможностей финансирования и дальнейшему развитию рынка капитала Республики Узбекистан.
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем сотрудничестве по развитию рынка капитала Узбекистана.