Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar hukumatlari o‘rtasida raqamli iqtisodiyot sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim tasdiqlandi
18.03.2025
4953
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 18 martdagi “Xalqaro shartnomani tasdiqlash to‘g‘risida” gi PQ–108-son qarori bilan Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar hukumatlari o‘rtasida raqamli iqtisodiyot sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim tasdiqlandi.
Bitim joriy yilning 6 noyabr kuni Bishkek shahrida Turkiy davlatlar tashkiloti a’zo-davlatlari rahbarlari kengashi doirasida imzolangan.
Hujjatdan ko‘zlangan asosiy maqsad a’zo-davlatlar o‘rtasida savdo aloqalarini elektron tijorat orqali yanada rivojlantirish, O‘zbekiston va boshqa ishtirokchi davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni, ularning iqtisodiy ustuvorliklari va zamonaviy texnologiyalardan foydalanish imkoniyatlarini hisobga olgan holda chuqurlashtirishdan iborat.
Bitim doirasida elektron tijorat sohasida hamkorlikni o‘rnatish, shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish, elektron to‘lovlar va elektron hisob-fakturalarni taqdim etish, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, shuningdek turli ilg‘or texnologiyalar va mexanizmlar orqali o‘zaro savdo hajmlarini oshirish ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi ushbu xalqaro shartnomani amalga oshirish uchun mas’ul bo‘lgan vakolatli organ etib belgilangan.

Утверждено Соглашение о сотрудничестве в сфере цифровой экономики между правительствами государств – членов Организации тюркских государств
18.03.2025
4963
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2025 года № ПП–108 «Об утверждении международного договора» утверждено Соглашение о сотрудничестве в сфере цифровой экономики между правительствами государств – членов Организации тюркских государств.
Соглашение подписано 6 ноября 2024 года в городе Бишкек в рамках заседания Совета глав государств – членов Организации тюркских государств.
Целью данного документа является развитие торговых связей между государствами-членами через электронную коммерцию, а также углубление взаимодействия Узбекистана с другими странами-участницами с учетом их экономических приоритетов и возможностей использования современных технологий.
В рамках Соглашения предусмотрено сотрудничество в сфере электронной коммерции, в частности, защита персональных данных, развитие электронных платежей и электронных счетов-фактур, защита прав потребителей, увеличение объемов взаимной торговли посредством передовых технологий и механизмов.
Уполномоченным органом, ответственным за реализацию данного международного соглашения, определено Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан.