Shubhali Veemine loyihasi bo‘yicha rasmiy munosabat
Joriy yilning 14-15 iyul kunlari “Kun.uz” axborot resursi rasmiy saytida “Navbatdagi cho‘pchak: O‘zbekistonda kriptovalyuta “qazib oluvchi” uskuna ijarasidan daromad olish taklif etilmoqda” sarlavhali maqola e’lon qilingan edi.
Ushbu maqolada vatandoshlarimizga kripto-aktivlar mayningini amalga oshirish uchun “mayning qurilmasiga” sarmoya kiritishni taklif qilib, ma’lum vaqt ichida yuqori daromadlar bilan oson va arzon pul ishlash yo‘lini va’da qiluvchi bir loyiha haqida batafsil ma’lumot berilgan.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 3 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni va kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3832-son Farmonida mayning” faqat yuridik shaxs tomonidan quyosh fotoelektr stansiyalari orqali ishlab chiqarilgan elektr energiyasidan foydalangan holda amalga oshirilishi belgilab qo‘yilgan.
Mayning bilan shug‘ullanuvchi shaxslar (maynerlar) qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tishlari shart.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) tomonidan maqolada keltirib o‘tilgan loyiha tashkilotchilariga mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsat etish xususiyatiga ega hech qanday hujjat (ruxsatnoma) berilmagan.
Tahlil davomida Agentlik tomonidan firibgarlik belgilari va kripto-aktivlar aylanmasi sohasida qonun buzilish holatlari aniqlangan va shu bois tahlil natijalari bo‘yicha ma’lumotlar qonuniy chora ko‘rish uchun O‘zbekiston Respublikasi huquqni muhofaza qilish organlariga yuborilgan.
Agentlik fuqarolarni ogoh bo‘lishga va kripto-aktivlarga oid firibgarlik sxemalari, “moliyaviy piramidalar” va turli “firibgarlik loyihalari”dan ehtiyot bo‘lishga, kripto-aktivlar bilan operatsiyalarni qonun hujjatlarida belgilangan tartibda faqat milliy xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar orqali amalga oshirishga chaqiradi.

Официальное заявление относительно сомнительного проекта Veemine
14-15 июля т.г. на официальном сайте информационного ресурса «Kun.uz» опубликована статья с заголовком: «Очередная сказка: в Узбекистане предлагают зарабатывать на аренде «оборудования для майнинга криптовалюты».
В данной статье приводится детальная информация про проект, организаторы которого предлагают соотечественникам вложиться в якобы «майнинговые устройства» для осуществления майнинга крипто-активов и, тем самым, обещая им легкий и доступный вид заработка с высокими доходами в определенный период времени.
Справочно: постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2018 года № ПП-3832 «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан» в том числе определено, что «майнинг» осуществляется исключительно юридическим лицом (резидентом Республики Узбекистан) с использованием электроэнергии, произведенной солнечной фотоэлектрической станцией.
Лица, осуществляющие майнинг (майнеры), обязаны пройти регистрацию в порядке, установленном актами законодательства.
Необходимо отметить, что со стороны Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) организаторам данного проекта никаких документов разрешительного характера (разрешений) на осуществление деятельности по майнингу выдано не было.
В ходе проведения анализа со стороны Агентства установлено наличие признаков мошенничества и нарушения законодательства в области оборота крипто-активов, в связи с чем информация по итогам анализа была направлена в правоохранительные органы Республики Узбекистан для принятия законных мер.
Агентство настоятельно просит граждан быть бдительными и остерегаться мошеннических схем, «финансовых пирамид» и различных «скам-проектов», связанных с крипто-активами, а также осуществлять операции с крипто-активами исключительно через национальных провайдеров услуг в установленном законодательством порядке.