O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan "Raiffeisen Bank International AG" (Avstriya) kapital bozori sohasida "Tartibga solish qumdoni" maxsus huquqiy rejimi ishtirokchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Raiffeisen Bank kapital bozori sohasida "Tartibga solish qumdoni" maxsus huquqiy rejimining oltinchi a’zosiga aylandi.
Raiffeisen Bank o‘z mijozlariga O‘zbekiston Respublikasi valyuta birjasi va "Toshkent" Respublika fond birjasi orqali sotib olingan O‘zbekiston qimmatli qog‘ozlarini saqlash va ular bo‘yicha hisob-kitoblarni amalga oshirish imkoniyatini taqdim etish maqsadida xorijiy nominal saqlovchi sifatida ishtirok etish niyatida.
Ma’lumot uchun:
Raiffeisen Bank Raiffeisen "Banking Group» tarkibiga kiruvchi markaziy muassasa sifatida faoliyat yuritadi, unga Raiffeisenning turli mintaqaviy banklari kiradi. Kompaniya bank litsenziyasiga ega bo‘lib, Avstriya moliya bozorlarini nazorat qilish boshqarmasi (FMA), shuningdek, yevrozonadagi ahamiyatli banklar uchun Yagona nazorat mexanizmi (SSM) doirasida Yevropa Markaziy banki nazorati ostida faoliyat yuritadi.
Raiffeisen Bank o‘zining bank faoliyati uchun bir qator xalqaro mukofotlarga sazovor bo‘ldi. 2024 yilda Euromoney jurnali bankni ushbu mijozlar segmentini ajoyib qo‘llab-quvvatlagani uchun Markaziy va Sharqiy Yevropa mintaqasidagi kichik va o‘rta biznes uchun eng yaxshi bank deb topdi. Raqamli banking sohasida Raiffeisen Bank mijozlar tajribasini yaxshilash va operatsion samaradorlikni oshirishda sezilarli yutuqlarga erishgani e’tirof etildi. Bundan tashqari, 2025 yilda bank Markaziy va Sharqiy Yevropa mintaqasidagi eng yaxshi subkastodian sifatida Global Custodian Award mukofotiga sazovor bo‘ldi.

Raiffeisen Bank International AG (Австрия) вступил в Регуляторную песочницу в сфере рынка капитала
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан зарегистрировало Raiffeisen Bank International AG (Австрия) в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала.
Raiffeisen Bank стал шестым участником Регуляторной песочницы в сфере рынка капитала.
Raiffeisen Bank намерен выступать в качестве иностранного номинального держателя с целью предоставления своим клиентам возможности хранения и осуществления расчетов по узбекским ценным бумагам, приобретенным через Узбекскую республиканскую валютную биржу и Республиканскую фондовую биржу «Тошкент».
Raiffeisen Bank функционирует как центральное учреждение в составе группы Raiffeisen Banking Group, включающей различные региональные банки Raiffeisen. Компания обладает банковской лицензией и находится под надзором Австрийского управления по финансовым рынкам (FMA) и Европейского центрального банка (ЕЦБ) в рамках Единого механизма надзора (SSM) для значимых банков еврозоны.
Raiffeisen Bank был удостоен ряда международных наград за свою банковскую деятельность. В 2024 году журнал Euromoney признал RBI лучшим банком в регионе Центральной и Восточной Европы для малых  и средних предприятий за выдающуюся поддержку этого сегмента клиентов. В сфере цифрового банкинга Raiffeisen Bank отмечен за значительные достижения в улучшении клиентского опыта и повышении операционной эффективности. Кроме того, в 2025 году банк был удостоен награды Global Custodian Award как лучший субкастодиан в регионе Центральной и Восточной Европы.