Qoraqalpog‘iston Respublikasida maxsus mayning zonasini tashkil etish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori qabul qilindi
20.04.2026
1313
Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish uchun qulay sharoitlarni ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 17 apreldagi PQ-143-son “Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida maxsus mayning zonasini tashkil etish va uning faoliyatini yo‘lga qo‘yish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror (keyingi o‘rinlarda – qaror) qabul qilindi.
Qaror Qoraqalpog‘iston Respublikasiga investitsiyalarni jalb etish, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish samaradorligini oshirish va aholi farovonligini oshirishga qaratilgan, shu jumladan mayning faoliyatini amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida “Bes Qala Mining Valley” maxsus mayning zonasini (keyingi o‘rinlarda – maxsus zona) tashkil etish orqali.
Xususan, qarorga muvofiq:
1) maxsus zonaning faoliyatini tashkil etish maqsadida:
a) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi muassisligida mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklida “Bes Qala Mining Valley” maxsus mayning zonasi direksiyasi (keyingi o‘rinlarda – Direksiya) tashkil etiladi, u rezidentlarni ro‘yxatdan o‘tkazadi, ularning hisobini yuritadi hamda arizalarning sifatli ko‘rib chiqilishiga javobgar bo‘ladi;
b) Direksiya Istiqbolli loyihalar milliy agentligining (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnomalarni berish bo‘yicha ishchi organi etib belgilandi;
Talabgorlar (yuridik shaxslar) maxsus zona rezidentligini va mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnomani olish to‘g‘risida ariza bilan Direksiyaga murojaat qiladilar. Ijobiy xulosa berilganda Direksiya tomonidan talabgorga maxsus zona rezidenti (keyingi o‘rinlarda – rezident) maqomi beriladi, Agentlik tomonidan mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnoma beriladi.
2) maxsus zona doirasida rezidentlarga quyidagi huquqlar beriladi:
a) mayningni amalga oshirish uchun yagona elektr energetika tizimidan va barcha turdagi qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan, shuningdek vodorod elektr stansiyalarida ishlab chiqarilgan elektr energiyasidan foydalanish;
b) mayning natijasida olingan kripto-aktivlarni belgilangan tartibda milliy kripto-birjalar yoki xorijiy platformalar orqali, shu jumladan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida sotish va (yoki) ularni boshqa likvidli kripto-aktivlarga ayirboshlash;
v) qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarida belgilangan tartibda mayning amalga oshirish natijasida hosil bo‘ladigan issiqlik energiyasi hisobidan issiqxonalar tashkil etish.
3) maxsus zona rezidenti sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish uchun talablar va shartlar tasdiqlangan.
Shuningdek, investitsiya faoliyatini rag‘batlantirish maqsadida 2035 yil 1 yanvarga qadar rezidentlarning mayning faoliyatini amalga oshirish bilan bog‘liq operatsiyalaridan olingan daromadlari soliqlar va yig‘imlardan ozod qilinadi.
Qarorning qabul qilinishi investitsiyaviy jozibadorlikni oshirish, Qoraqalpog‘iston Respublikasiga qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish uchun shart-sharoitlarni yaxshilash, yangi ish o‘rinlarini yaratish va “yashil energetika”ni rivojlantirishga qaratilgan.

Принято постановление Президента Республики Узбекистан о создании специальной майнинговой зоны в Республике Каракалпакстан
20.04.2026
1314
В целях обеспечения благоприятных условий для социально-экономического развития Республики Каракалпакстан принято постановление Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2026 года № ПП-143 «О мерах по созданию специальной майнинговой зоны на территории Республики Каракалпакстан и организации её деятельности» (далее – постановление).
Постановление направлено на привлечение инвестиций в Республику Каракалпакстан, повышение эффективности использования возобновляемых источников энергии и рост благосостояния населения путем создания благоприятных условий для осуществления деятельности по майнингу, в частности, организации на территории Республики Каракалпакстан специальной майнинговой зоны «Bes Qala Mining Valley» (далее – специальная зона).
В частности, согласно постановлению:
1) для организации деятельности специальной зоны:
а) при учредительстве Совета Министров Республики Каракалпакстан
в форме общества с ограниченной ответственностью создаётся Дирекция специальной майнинговой зоны «Bes Qala Mining Valley» (далее – Дирекция), которая осуществляет регистрацию резидентов, ведёт их учёт и несёт ответственность за качественное рассмотрение заявлений;
б) Дирекция определена рабочим органом Национального агентства перспективных проектов (далее – Агентство) по выдаче разрешений на осуществление деятельности по майнингу.
Претенденты (юридические лица) должны будут обращаться в Дирекцию с заявлением о получении статуса резидента специальной зоны и разрешения на осуществление майнинговой деятельности. При вынесении положительного заключения Дирекция присваивает претенденту статус резидента специальной зоны (далее – резидент), а Агентство выдаёт резиденту разрешение на осуществление майнинговой деятельности;
2) в рамках специальной зоны резидентам предоставляется право:
а) использования единой электроэнергетической системы и всех видов возобновляемых источников энергии, в том числе электроэнергии, произведённой на водородных электростанциях, для осуществления майнинга;
б) реализации крипто-активов, полученных в результате майнинга, в установленном порядке через национальные крипто-биржи или зарубежные платформы, в том числе на основании прямых договоров, и (или) их обмена на другие ликвидные крипто-активы;
в) организации теплиц на земельных участках сельскохозяйственного назначения в установленном порядке за счёт тепловой энергии, вырабатываемой в процессе осуществления майнинга.
3) утверждены требования и условия для регистрации в качестве резидента специальной зоны.
Также в целях стимулирования инвестиционной деятельности установлено, что до 1 января 2035 года доходы резидентов, полученные от операций, связанных с осуществлением деятельности по майнингу, освобождаются от налогов и сборов.
Принятие постановления направлено на повышение инвестиционной привлекательности, улучшение условий для привлечения в Республику Каракалпакстан дополнительных инвестиций, создания новых рабочих мест и развития «зеленой энергетики».