O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi “WAY II MANAGEMENT” MCHJni investitsiya platformalari sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi ishtirokchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tkazdi.
“WAY II MANAGEMENT” MCHJ ushbu yo‘nalishdagi Tartibga solish qumdonining birinchi ishtirokchisi bo‘lib, “WAY INVEST” investitsiya platformasi operatori sifatida faoliyat yuritmoqda. Kompaniya “Tartibga solish qumdoni” doirasida investorlar va investitsiyalarni jalb etuvchi shaxslar o‘rtasida “WAY INVEST” investitsiya platformasidan foydalanish orqali o‘zaro hamkorlikni ta’minlashga qaratilgan loyihani amalga oshiradi.
Ma’lumot uchun: investitsiya platformalari sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 21 avgustdagi PQ-255-son qaroriga muvofiq, moliya bozorining yangi segmenti sifatida investitsiya platformalarini shakllantirish va rivojlantirishga, shuningdek, investitsiyalarni jalb qilishning muqobil vositalarini yaratishga qaratilgan mexanizmlarni sinovdan o‘tkazish maqsadida joriy etilgan.
Investitsiya platformalari investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha raqamli infratuzilmani rivojlantirishga hamda tadbirkorlik subyektlari uchun investitsiya instrumentlarining ommaviyligini oshirishga qaratilgan bo‘lib, jumladan raqamli o‘zaro hamkorlik orqali investorlardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyalashtirishni jalb etish imkoniyatini nazarda tutadi.

ООО «WAY II MANAGEMENT» принято в Регуляторную песочницу в сфере инвестиционных платформ
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан зарегистрировало ООО «WAY II MANAGEMENT» в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере инвестиционных платформ.
ООО «WAY II MANAGEMENT» стало первым участником регуляторной песочницы в данном направлении и выступает оператором инвестиционной платформы «WAY INVEST». В рамках «Регуляторной песочницы» в сфере инвестиционных платформ компания будет реализовывать проект по обеспечению взаимодействия между инвесторами и лицами, привлекающими инвестиции, предоставляя им доступ к инвестиционной платформе «WAY INVEST».
Справочно: специальный правовой режим «Регуляторная песочница» в сфере инвестиционных платформ введён в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2025 года № ПП-255 в целях апробации механизмов, направленных на формирование и развитие инвестиционных платформ как нового сегмента финансового рынка, а также на создание альтернативных инструментов привлечения инвестиций.
Инвестиционные платформы направлены на развитие цифровой инфраструктуры привлечения инвестиций и повышение доступности инвестиционных инструментов для субъектов предпринимательства, включая возможность привлечения финансирования напрямую от инвесторов посредством цифрового взаимодействия.