O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining investitsiya muhitini yaxshilashga doir Farmoni qabul qilindi
3112
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti "Kapital bozorida investitsiya muhitini yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi Farmonni qabul qildi.
Farmon bilan fond bozoriga kamida 1 milliard dollarlik investitsiyalarni jalb qilish, shu jumladan, kamida 5 trillion so‘mlik korporativ obligatsiyalar chiqarish orqali 2030 yilga qadar kapital bozorini rivojlantirishning ustuvor mezonlari belgilandi.
Ushbu maqsadlarga erishish uchun kapital bozorini rivojlantirishning meyoriy-huquqiy bazasini yanada takomillashtirish, yangi moliyaviy vositalarni joriy etish va sinovdan o‘tkazish, qimmatli qog‘ozlar bozorida shaffoflikni ta’minlash hamda investorlar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan bir qator tashkiliy va huquqiy choralar tasdiqlandi.
Farmonga muvofiq:
1) kapital bozorida "Tartibga solish qumdoni" maxsus huquqiy rejimi (keyingi o‘rinlarda - "Tartibga solish qumdoni") takomillashtirilmoqda, xususan:
a) "Tartibga solish qumdoni" cheklanmagan muddatga joriy etilmloqda;
b) O‘zbekiston Respublikasi rezidentlariga "Tartibga solish qumdoni" ishtirokchisi maqomini olish huquqini berish, va bu orqali:
mahalliy fond bozorida xorijiy valyutada obligatsiyalar chiqarish, ular bo‘yicha to‘lovlarni amalga oshirish orqali tashqi bozorlarga chiqmasdan xorijiy valyutada mablag‘ jalb qilish;
qimmatli qog‘ozlarni mahalliy va xorijiy fond birjalarida bir vaqtning o‘zida joylashtirishni nazarda tutuvchi ikkilamchi listing operatsiyalarini amalga oshirish;
v) fuqarolarni fond bozoriga jalb etish hamda ularning manfaatlarini himoya qilish maqsadida mahalliy fond bozori savdo maydonchalarida xorijiy emitentlar, shu jumladan AQSH (Dow Jones, S&P 500, NYSE, Nasdaq), Buyuk Britaniya (FTSE 100), Xitoy (Hang Seng, Shanghai SSE), Yaponiya (Nikkei) emitentlarining aksiyalari, obligatsiyalari va boshqa qimmatli qog‘ozlari bilan savdolarni tashkil etish;
g) o‘z kapitali miqdoridan ortiq bo‘lgan korporativ obligatsiyalarni ta’minotsiz chiqarish imkoniyatini yaratish;
2) investorlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, shuningdek, fond bozori ishtirokchilari tomonidan amaldagi qonunchilik talablariga rioya etilishini ta’minlash maqsadida IOSCO tamoyillari va ilg‘or xorijiy tajriba asosida fond bozorida nazorat choralari kuchaytiriladi. Xususan:
a) emitentlar uchun “reyting” tizimi joriy etilib, ularning shaffofligi, axborotni oshkor etish darajasi va qonunchilikka rioya qilishi baholanadi;
b) qimmatli qog‘ozlar bozorining professional ishtirokchilari uchun litsenziyalash talablari va shartlari yangilandi, jumladan:
professional ishtirokchilar uchun ustav kapitaliga qo‘yiladigan talablarni bosqichma-bosqich oshirish;
axborot-texnologik ta’minlanganlik talablari;
qimmatli qog‘ozlar bozorining professional ishtirokchilari rahbariyati va egalari uchun malaka talablarining kuchaytirilishi, shu jumladan jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro standartlar talablari asosida;
3) kapital bozori ishtirokchilari uchun kapital bozorida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlashga qaratilgan alohida qoidalar va kapital bozorini yanada rivojlantirish hamda investitsiya xavfsizligini kafolatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar tasdiqlandi.
Mazkur Farmonning qabul qilinishi fond bozori ishtirokchilari uchun imkoniyatlarni kengaytirish, investorlar ishonchini mustahkamlash orqali zamonaviy, shaffof va dinamik kapital bozorini shakllantirishga yangi turtki beradi. Bu esa o‘z navbatida, uzoq muddatli iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, O‘zbekistonning xalqaro moliya bozorlariga integratsiyasini chuqurlashtirish hamda fuqarolar farovonligini oshirishga xizmat qiladi.

Принят Указ Президента Республики Узбекистан по улучшению инвестиционного климата на рынке капитала
Президентом Республики Узбекистан принят Указ «О дополнительных мерах по улучшению инвестиционного климата на рынке капитала» (далее – Указ).
Указом определены приоритетные ориентиры развития рынка капитала до 2030 года за счет привлечения на фондовый рынок не менее 1 млрд. долларов США инвестиций, включая выпуск корпоративных облигаций на сумму не менее 5 трлн. сумов.
Для достижения данных целей утвержден ряд организационно-правовых мер, направленных на дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы для развития отечественного рынка капитала, внедрение и апробацию новых финансовых инструментов, обеспечение прозрачности на рынке ценных бумаг и усиление защиты прав инвесторов.
В соответствии с Указом:
1) предусматриваются меры по совершенствованию специального правового режима «Регуляторная песочница» на рынке капитала (далее – «Регуляторная песочница»), в частности:
а) установление бессрочного периода функционирования «Регуляторной песочницы»;
б) предоставление резидентам Республики Узбекистан права получения статуса участника «Регуляторной песочницы», с возможностью:
выпуска облигаций в иностранной валюте на местном фондовом рынке, а также погашения и осуществления выплаты процентных доходов по ним, что направлено на создание возможности привлечения средств в иностранной валюте без выхода на внешние рынки;
проведения операций двойного листинга, предусматривающих одновременное размещение ценных бумаг на местных и зарубежных фондовых биржах;
в) организация на местных площадках фондового рынка торгов акциями, облигациями и другими ценными бумагами иностранных эмитентов, в том числе из США (Dow Jones, S&P 500, NYSE, Nasdaq), Великобритании (FTSE 100), Китая (Hang Seng, Shanghai SSE), Японии (Nikkei), в целях вовлечения граждан на фондовый рынок и защиты их интересов;
г) предоставление права выпуска облигаций без обеспечения и сверх собственного капитала;
2) в целях защиты прав и законных интересов инвесторов, обеспечения соблюдения участниками фондового рынка норм действующего законодательства, с учетом принципов IOSCO и передового зарубежного опыта вводятся меры по усилению надзора на рынке. В частности:
а) вводится система «рейтинга», позволяющая оценить соблюдение эмитентами законодательства, в том числе их прозрачность и уровень раскрытия информации;
б) обновлены лицензионные требования и условия для профессиональных участников рынка ценных бумаг, в том числе предусматривающие:
поэтапное повышение требований к уставному капиталу профессиональных участников;
требования к информационно-технологической оснащенности;
усиление квалификационных требований к руководству и собственникам профессиональных участников рынка ценных бумаг, в том числе исходя из требований международных стандартов по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
3) определены отдельные правила для участников рынка капитала, направленные на обеспечение открытости и прозрачности на рынке капитала, а также утвержден План мер по дальнейшему развитию рынка капитала и гарантированию безопасности инвестиций.
В целом, принятие Указа придаст новый импульс для создания современного, прозрачного и динамичного рынка капитала посредством расширения возможностей участников фондового рынка, укрепления доверия инвесторов, что, в конечном итоге, направлено на содействие долгосрочному экономическому росту и интеграции Узбекистана в международные финансовые рынки, повышение благосостояния граждан.