O‘zbekiston Respublikasi kapital bozori sohasida "Tartibga solish qumdoni" mahsus huquqiy rejimini takomillashtirish to‘g‘risida
06.04.2026
2395
Adliya vazirligi tomonidan Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining «Kapital bozori sohasida «Tartibga solish qumdoni» maxsus huquqiy rejimini taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi  buyrug‘i davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
O‘zgartirishlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 18 dekabrdagi "Kapital bozorida investitsiya muhitini yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PF-254-son Farmoni normalarini amalga oshirishga qaratilgan bo‘lib, Tartibga solish qumdoni salohiyatini yanada oshirish va uning imkoniyatlarini kengaytirishni nazarda tutadi.
Asosiy yangilanishlar:
1. Ishtirokchilar doirasini kengaytirish:
- O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari bo‘lgan yuridik shaxslarga "Tartibga solish qumdoni"da ishtirok etish imkoniyati berildi.
1. Infratuzilma institutlari ishtirokini soddalashtirish.
«Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariyasi» AJ va «Toshkent» RFB qumdonda ishtirokchi sifatida qo‘shimcha ro‘yxatdan o‘tmasdan operatsiyalarni amalga oshirishi mumkin.
1. Vositalar va operatsiyalar doirasini kengaytirish.
Mahalliy emitentlarning qimmatli qog‘ozlari bo‘yicha depozitar tilxatlarni chiqarish uchun sharoitlar yaratildi, shu jumladan:
– rezidentlar tomonidan xorijiy valyutada ifodalangan korporativ obligatsiyalar chiqarish;
– kastodial va nominal saqlovchi xizmatlari ko‘rsatish, shu jumladan mahalliy emitentlar va investitsiya fondlariga ularning qimmatli qog‘ozlariga nisbatan xizmat ko‘rsatish;
– qimmatli qog‘ozlarni benefitsiar o‘zgartirilmaydigan holda, soliq oqibatlariga olib kelmaydigan tarzda FOP-o‘tkazmalarini amalga oshirish;
– nominal saqlovchi tomonidan aksiyadorlar huquqlarini ishonchnomasiz amalga oshirish;
– xorijiy qimmatli qog‘ozlarni ichki bozorga kiritish, shu jumladan fond birjasining savdo maydonchalariga va investitsiya vositachilarining elektron platformalariga qo‘yiladigan talablarni belgilash.
1. Investorlarga qo‘shimcha kafolatlarni taqdim etish:
Investorlarning qumdonda sinovdan o‘tkazilayotgan vositalar va mexanizmlarga ishonchini oshirish maqsadida "Tartibga solish qumdoni"ning amal qilish muddati bo‘yicha cheklov bekor qilindi.
Qabul qilingan o‘zgartirishlar yangi moliyaviy vositalarni joriy etish va sinovdan o‘tkazish uchun yanada moslashuvchan va barqaror muhitni shakllantirish, mahalliy ishtirokchilarning kapital bozoridagi ishtirokini kengaytirish, shuningdek, xalqaro kapital bozori bilan yanada integratsiyalashuvga qaratilgan.

О совершенствовании специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала Республики Узбекистан
06.04.2026
2392
Министерством юстиции зарегистрирован приказ директора Национального агентства перспективных проектов о внесении изменений и дополнений в Положение о порядке предоставления специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала.
Поправки направлены на реализацию норм Указа Президента Республики Узбекистан от 18 декабря 2025 года № УП-254 «О дополнительных мерах по улучшению инвестиционного климата на рынке капитала» и предусматривают дальнейшее повышение потенциала Регуляторной песочницы и расширение ее возможностей.
Ключевые нововведения:
1. Расширение круга участников:
юридическим лицам-резидентам Республики Узбекистан предоставлена возможность участия в Регуляторной песочнице.
1. Упрощение участия инфраструктурных институтов.
АО «Центральный депозитарий ценных бумаг» и РФБ «Ташкент» могут проводить операции в песочнице без прохождения дополнительной регистрации в качестве участников.
1. Расширение инструментов и операций.
Созданы условия для выпуска депозитарных расписок на ценные бумаги отечественных эмитентов, в т.ч. за счет:
– выпуска корпоративных облигаций в иностранной валюте резидентами;
– оказания кастодиальных услуг и услуг номинального держателя, в т.ч. при обслуживании отечественных эмитентов и инвестиционных фондов в отношении их ценных бумаг;
– осуществления FOP-переводов ценных бумаг без смены бенефициара, не приводящим к налоговым последствиям;
– реализации номинальным держателем прав акционеров без доверенностей;
– допуска иностранных ценных бумаг на внутренний рынок, включая определение требований к торговым площадкам фондовой биржи и электронным платформам инвестиционных посредников.
1. Предоставление дополнительных гарантий инвесторам:
В целях повышения доверия инвесторов к апробируемым в песочнице инструментам и механизмам отменено ограничение по сроку действия Регуляторной песочницы.
Принятые изменения направлены на формирование более гибкой и устойчивой среды для внедрения и апробирования новых финансовых инструментов, расширение участия отечественных игроков на рынке капитала, а также дальнейшей интеграции с международным рынком капитала.