“O‘zbekiston Respublikasi kapital bozori” mavzusidagi VII Xalqaro konferensiya
Toshkentda Cbonds-Congress tomonidan Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik) va Investitsiya institutlari milliy assotsiatsiyasi (IIMA) ko‘magida tashkil etilgan “O‘zbekiston Respublikasi kapital bozori” mavzusidagi VII xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Konferensiya tartibga soluvchi organlar, investorlar va emitentlar o‘rtasidagi muloqot, joriy tendensiyalar va tartibga solish sohasidagi o‘zgarishlarni muhokama qilish, shuningdek, xalqaro tajriba almashish va moliya sektorini rivojlantirish strategiyalarini ishlab chiqish uchun o‘ziga xos maydonga aylandi.
Anjumanning panel sessiyalarida 2025 yildagi asosiy o‘zgarishlar, fond bozoridagi savdo dinamikasi va xorijiy investorlar uchun liberallashtirish choralari muhokama qilindi. Ishtirokchilar milliy kompaniyalarning IPO va SPO lari, xalqaro joylashtirish istiqbollari, ichki qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirish va xorijiy platformalar bilan hamkorlik masalalariga e’tibor qaratdilar. Islomiy moliya vositalarini joriy etish, bozorni raqamlashtirish va fintex yo‘nalishi istiqbollariga alohida muhokamalar bag‘ishlandi.
Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak konferensiya ochilishida so‘zlagan nutqida kapital bozorini rivojlantirishda yanada qat’iy qadamlarga o‘tish zarurligini ta’kidladi:
"Kapital bozori rivojlanishining yangi darajasiga ko‘tarilishi uchun O‘zbekiston tubdan o‘zgarishlarga o‘tishi kerak. Biz raqamlashtirish, dasturiy ta’minot, infratuzilma va boshqa jihatlar bilan bog‘liq mavjud muammolarga o‘z vaqtida javob berishga harakat qilmoqdamiz. Xususiylashtirish jarayonini tezlashtirish zarur, bunda emitentlarning o‘zlari investorlarni kreditlar olish yo‘li bilan emas, balki aksiyalar chiqariluvi, IPO orqali jalb qilishdan manfaatdor bo‘lishlari kerak.
(...)
Korporativ obligatsiyalar bozorida ma’lum bir siljish va o‘sish yuz bergani ma’lum banklar va o‘yinchilar ushbu vosita jozibadorligini qisman anglab yetganidan dalolat beradi. Korporativ obligatsiyalar ulushining o‘sishi va ortishi biz to‘g‘ri yo‘lda ekanligimizdan dalolat beradi”.

VII Международная конференция «Рынок капитала Республики Узбекистан»
В Ташкенте состоялась VII Международная конференция «Рынок капитала Республики Узбекистан», организованная компанией Cbonds-Congress при поддержке Национального агентства перспективных проектов (НАПП) и Национальной ассоциации инвестиционных институтов (НАИИ).
Конференция стала уникальной площадкой для диалога между регуляторами, инвесторами и эмитентами, обсуждения актуальных тенденций и регуляторных изменений, а также обмена международным опытом и выработки стратегий развития финансового сектора.
На панельных сессиях конференции обсуждались ключевые изменения 2025 года, динамика торгов на фондовом рынке и меры по либерализации для иностранных инвесторов. Участники уделили внимание IPO и SPO национальных компаний, перспективам международных размещений, развитию внутреннего рынка ценных бумаг и сотрудничеству с зарубежными площадками. Отдельные дискуссии были посвящены внедрению исламских финансовых инструментов, цифровизации рынка и перспективам финтех-направления.
Первый заместитель директора НАПП Вячеслав Пак в своем выступлении на открытии Конференции отметил необходимость перехода к более решительным шагам в развитии рынка капитала:
«Чтобы выйти на новый уровень развития рынка капитала, Узбекистану необходимо перейти от поступательного движения к более кардинальным переменам. Мы стараемся своевременно реагировать на существующие проблемы, связанные с цифровизацией, программным обеспечением, инфраструктурой и другими аспектами. Необходимо ускоренно провести процедуру приватизации, когда сами уже эмитенты будут заинтересованы в том, чтобы привлекать инвесторов не путём получения кредитов и займов, а за счёт, например, выпуска акций, IPO.
(…)
То, что произошёл определённый сдвиг и рост на рынке корпоративных облигаций говорит о том, что определённые банки, игроки осознали привлекательность этого инструмента. Рост и увеличение доли корпоративных облигаций свидетельствует о том, что мы идём по правильному пути».
Мероприятие объединило более 250 представителей финансового и делового сообщества – представителей государственных органов, ведущих финансовых институтов, банков, инвестиционных компаний и брокеров, а также международных экспертов.