O‘zbekiston delegatsiyasi BAAda Islom moliya sessiyalarida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi va Markaziy banki vakillari 2025-yil 25-27-noyabr kunlari BAA Markaziy banki tomonidan tashkil etilgan Islom moliyasini tartibga solish va nazorat qilish bo‘yicha bilim almashish sessiyalarida ishtirok etdilar. Dasturning maqsadi Islom moliyasida tartibga soluvchilar o‘rtasida tajriba almashish va O‘zbekistonda ushbu sohani rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘ldi.
Dastur davomida ishtirokchilar milliy Islom moliya strategiyasini ishlab chiqishning asosiy jihatlarini, shuningdek, davlat idoralari o‘rtasida samarali o‘zaro ta’sir mexanizmlarini ko‘rib chiqdilar. Normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, shariat talablarini kodifikatsiya qilish va zamonaviy shariat boshqaruv modellarini joriy etishga alohida e’tibor qaratildi.
Mutaxassislar shuningdek, shariat auditi, hisobot berish va oshkor qilish masalalariga to‘xtalib, prudensial standartlar, risklarni boshqarish yondashuvlari va Islom moliya institutlarini nazorat qilishni muhokama qildilar. Alohida bo‘lim Islom pul-kredit vositalari va likvidlikni boshqarish mexanizmlariga, jumladan, Markaziy Shariat Kengashining shariatga muvofiqlik tizimini yaratishdagi roliga bag‘ishlandi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston delegatsiyasi BAA ning eng yirik moliya institutlari – First Abu Dhabi Bank, Dubai Islamic Bank va Emirates NBD ga tashrif buyurib, islom bankchiligini joriy etish, shariat qoidalariga rioya qilishni tashkil etish va tartibga solish jarayonlari bo‘yicha amaliy tajriba bilan tanishdi.
Islom moliya sohasidagi xalqaro hamkorlik O‘zbekistonda barqaror ekotizimni shakllantirishga, xalqaro standartlarni joriy etishga va tartibga solish imkoniyatlarini rivojlantirishga hissa qo‘shadi, moliya sektorini diversifikatsiya qilish va uning global raqobatbardoshligini mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochadi.

Делегация Узбекистана приняла участие в сессиях по исламским финансам в ОАЭ
Представители Национального агентства перспективных проектов и Центрального банка Республики Узбекистан приняли участие в сессиях по обмену знаниями, посвящённых регулированию и надзору в сфере исламских финансов, организованных Центральным банком ОАЭ с 25 по 27 ноября 2025 года. Программа была направлена на обмен опытом между регуляторами в сфере исламских финансов и поддержку развития данного направления в Узбекистане.
В рамках программы участники рассмотрели ключевые аспекты построения национальной стратегии исламских финансов, а также механизмы эффективного взаимодействия между государственными органами. Особое внимание было уделено вопросам совершенствования нормативно-правовой базы, кодификации требований Шариата и внедрению современных моделей шариатского управления.
Эксперты также обсудили пруденциальные стандарты, подходы к управлению рисками и надзор за деятельностью исламских финансовых учреждений, затронув вопросы шариат-аудита, отчетности и раскрытия информации. Отдельный блок был посвящён исламским монетарным инструментам и механизмам управления ликвидностью, включая роль Центрального Шариатского совета в построении системы шариатского контроля.
Кроме того, узбекистанская делегация посетила крупнейшие финансовые институты ОАЭ – First Abu Dhabi Bank, Dubai Islamic Bank и Emirates NBD – где ознакомилась с практическим опытом внедрения исламского банкинга, организации шариатского комплаенса и регуляторных процессов.
Международное сотрудничество в сфере исламских финансов способствует формированию в Узбекистане устойчивой экосистемы в данном направлении, внедрению международных стандартов и развитию регуляторных компетенций, что открывает новые возможности для диверсификации финансового сектора и укрепления его конкурентоспособности на глобальном уровне.