Moliyaviy jinoyatlarga qarshi kurash masalalari bo‘yicha trening
Istiqbolli loyihalar milliy agentligida (Agentlik) tarkibiy bo‘linmalar xodimlari uchun “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish tizimini baholash usullari va vositalari” mavzusida onlayn-trening o‘tkazildi.
Agentlik tashabbusi bilan tashkil etilgan treningni PwC kompaniyasi mutaxassislari – direktor, Yevroosiyo mintaqasidagi Forenzik amaliyoti rahbari Vitaliy Falin, katta menejeri Sergey Sisenko va menejeri Georgiy Eksuzyanlar o‘tkazdi. Mutaxassislar Agentlik taklifiga binoan o‘z qarashlari va tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar, bu esa o‘z navbatida, xodimlarning moliyaviy jinoyatlarga qarshi kurashishning xavf-xatarlari va mexanizmlari haqida xabardorligini oshirishga xizmat qiladi.
AML tizimini baholash usullari va vositalarini hamda ularning tegishli risklarni minimallashtirishdagi rolini ko‘rib chiqishga bag‘ishlangan treningda AML tizimining nazariy va amaliy jihatlari ochib berildi.
PwC mutaxassislari, xususan, AML tizimining tarkibiy qismlari, AML ko‘rsatkichlari monitoringi jarayonining tuzilishi, qo‘llanilishi misollari, tashqi audit jarayonining usullari va tuzilishi haqida so‘zlab berdilar.

Тренинг, посвященный вопросам противодействия финансовым преступлениям
В Национальном агентстве перспективных проектов (Агентство) состоялся онлайн-тренинг на тему «Методы и инструменты оценки систем противодействия отмыванию денежных средств» для сотрудников структурных подразделений.
Организованный по инициативе Агентства, тренинг проведен специалистами компании PwC – директором, руководителем практики Форензик в регионе Евразия Виталием Фалиным, старшим менеджером Сергеем Сысенко и менеджером Георгием Эксузяном. Эксперты по просьбе Агентства поделились своим видением и экспертизой, что способствовало повышению осведомленности сотрудников о рисках и механизмах противодействия финансовым преступлениям.
Посвященный обзору методов и инструментов оценки системы AML и их роли в минимизации соответствующих рисков, тренинг раскрыл теоретические и практические аспекты системы AML.
Специалисты PwC, в частности, рассказали о компонентах системы AML, структуре процесса мониторинга AML-метрик с примерами применения, методах и структуре процесса проведения внешних проверок.