Milliy valyutada obligatsiyalar chiqarish bo‘yicha xalqaro moliya institutlari ro‘yxati tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining 2026-yil 17-iyundagi 51-sonli buyrug‘i bilan O‘zbekiston Respublikasining milliy valyutasida ifodalangan obligatsiyalarni chiqarish imkoniyati beriladigan xalqaro moliya institutlarining Ro‘yxati tasdiqlandi.
Ro‘yxat O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 21 fevraldagi "Uy-joy va ipoteka bozorini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PF-26-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida qabul qilingan Xalqaro moliya institutlarining milliy valyutada ifodalangan obligatsiyalarini chiqarish va davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risidagi nizomiga (ro‘yxat raqami 3660, 2025 yil 11 avgust) muvofiq tasdiqlandi.
Ro‘yxatga 14 ta xalqaro moliya institutlari (XMI), jumladan, Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki hamda boshqa tashkilotlar kiritilgan.

Утвержден перечень международных финансовых институтов для выпуска облигаций в национальной валюте
Приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан от 17 июня 2026 года № 51 утвержден Перечень международных финансовых институтов, которым предоставляется возможность выпуска облигаций, номинированных в национальной валюте Республики Узбекистан.
Перечень утвержден в соответствии с Положением о выпуске и государственной регистрации облигаций международных финансовых институтов, выраженных в национальной валюте (рег. № 3660 от 11 августа 2025 года), принятым во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2025 года № УП-26 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию рынков жилья и ипотеки».
В перечень включены 14 МФИ, в том числе, Всемирный банк, Международная финансовая корпорация, Азиатский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития и другие.