Mayning faoliyati uchun ariza jo‘natish ATi yaratildi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan “Ro‘yxatdan o‘tish” axborot tizimini yaratish ishlari yakunlanmoqda. Axborot tizimi O‘zbekiston Respublikasi hududida mayning faoliyatini amalga oshirishga ruxsat beruvchi hujjatlarni taqdim etish uchun mo‘ljallangan.
“Ro‘yxatdan o‘tish” axborot tizimi “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi Qonun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 3 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni va kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3832-son qarori, shuningdek, Mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnoma berish tartibi to‘g‘risidagi Nizom (ro‘yxat raqami 3461 2023-yil 29-sentabr)ga muvofiq ishlab chiqildi.
Mayning faoliyatini amalga oshirishga ruxsatnoma olish uchun yuridik shaxslar – O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari o‘z arizalarini axborot tizimi orqali topshirishlari mumkin.
Murojaatlar qonun hujjatlarida belgilangan muddatlarda ko‘rib chiqiladi. Ariza beruvchining murojaatiga javob ham ushbu axborot tizimi orqali taqdim etiladi va arizachining shaxsiy kabinetida aks ettiriladi.
Barcha bosqichlar (yo‘nalish, ko‘rib chiqish, javob berish) o‘tib bo‘linganidan so‘ng, ariza beruvchining ro‘yxatdan o‘tish paytida ko‘rsatilgan elektron pochta manziliga (email) tegishli bildirishnomalar yuboriladi.
Ariza topshirish uchun ariza beruvchi yuridik shaxs (O‘zbekiston Respublikasi rezidenti) www.napp.uz rasmiy veb-saytidagi shaxsiy kabinetiga kirishi lozim.
Saytning yuqori o‘ng burchagidagi "Kirish" tugmasi orqali axborot tizimiga (shaxsiy kabinetga) kirish mumkin. Login yuridik shaxsning elektron raqamli imzosi (ERI) yordamida amalga oshiriladi.
So‘ng "Rol tanlash" qismida yuridik shaxs (jismoniy shaxs emas) belgilanadi.
Tizimga kirilganida "Mayning" tugmasini tanlash kerak. Chap tarafdagi menyuda "Ariza yuborish" tugmasi bosilib, "Talablar bilan tanishdim" yozuviga belgi qo‘yilganidan so‘ng, barcha maydonlar to‘ldirilishi kerak bo‘lgan sahifaga o‘tiladi (tegishli fayllarni ilova qilish,  qo‘shimcha maydonlarni tanlash yoki to‘ldirish).
Jarayon tugagandan so‘ng, ariza beruvchidan elektron pochta manzilini ko‘rsatish talab qilinadi va arizani topshirgandan so‘ng, arizasi muvaffaqiyatli topshirilganligi haqida xabar oladi.
Axborot tizimi test rejimida ishga tushirildi.
“Ro‘yxatdan o‘tish” axborot tizimini takomillashtirish bo‘yicha savollar yoki takliflarni a.zakirov@napp.uz, t.saliev@napp.uz elektron manzillariga yuborish yoki +998712317905, +998712317920 telefon raqamlari orqali bog‘lanish mumkin.

Создана ИС для подачи заявления на деятельность по майнингу
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан завершается работа по созданию информационной системы "Регистрация", предназначенной для выдачи документа разрешительного характера на осуществление деятельности по майнингу на территории Республики Узбекистан.
Информационная система создается в соответствии с Законом «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2018 года № ПП-3832 «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан», а также Положением о порядке выдачи разрешения для осуществления деятельности по майнингу (рег. номер 3461 от 29.09.2023 г.).
Соискатели (юридические лица – резиденты Республики Узбекистан) документа разрешительного характера на осуществление деятельности по майнингу могут направлять свои заявления через информационную систему.
Заявления будут рассматриваться в установленные законодательством сроки. Ответ на заявление соискателя будет также предоставлен через данную информационною систему и отображаться в личном кабинете соискателя.
При прохождении всех этапов (направление, рассмотрение, предоставление ответа), соискателю будут направляться соответствующие уведомления на указанный им при регистрации электронный почтовый адрес (email).
Для направления заявления, соискатель – юридическое лицо (резидент Республики Узбекистан), должен войти в личный кабинет на официальном сайте www.napp.uz.
Войти в информационную систему (личный кабинет) можно через вкладку «Вход в систему» в верхнем правом углу сайта. Вход осуществляется с помощью ЭЦП юридического лица.
Далее необходимо «выбрать роль» – наименование юридического лица (не физическое лицо).
После входа в систему, необходимо выбрать вкладку «Майнинг». После того, как соискатель выбрал в меню слева вкладку «Направить заявление», согласившись с офертой (поставив галочку на «Я ознакомился с правилами!»), он переходит на страницу, где ему необходимо будет заполнить все поля (прикрепить соответствующие файлы, выбрать или заполнить дополнительные поля).
После завершения процесса, соискатель должен будет указать свой адрес электронной почты и, направив заявление, получить уведомление об успешном направлении его заявления.
В настоящее время информационная система функционирует в тестовом режиме.
В случае возникновения вопросов или предложений по совершенствованию информационной системы, просим направлять их на адреса электронной почты a.zakirov@napp.uz, t.saliev@napp.uz или обращаться по телефонам +998 712317905, +998712317920.