Oʻzbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) tomonidan kripto-aktivlar aylanmasi sohasini tartibga solishni takomillashtirish boʻyicha doimiy asosda ishlar olib borilmoqda.
Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 17-apreldagi “Qoraqalpogʻiston Respublikasida maxsus mayning zonasini tashkil etish va uning faoliyatini yoʻlga qoʻyish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 143-son qarori bilan “Besqala Mining Valley” maxsus mayning zonasini tashkil etish, shuningdek, Qoraqalpogʻiston Respublikasining investitsiyaviy jozibadorligini oshirish va yangi ish oʻrinlarini yaratish orqali aholi daromadlarini koʻpaytirish maqsadida ushbu zona rezidentlari uchun bir qator imtiyoz va preferensiyalar taqdim etilishi nazarda tutilgan.
Bundan tashqari, mazkur qaror bilan xalqaro standartlar, xususan, Jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish boʻyicha moliyaviy choralar ishlab chiquvchi guruh (FATF) Tavsiyalarining jinoiy unsurlarni kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari (keyingi o‘rinlarda – xizmatlar provayderlari) boshqaruvi va egaligiga yoʻl qoʻymaslik boʻyicha talablari implementatsiyasini taʼminlash maqsadida xizmatlar provayderlarining faoliyatini amalga oshirishga doir litsenziya talablari va shartlariga oʻzgartirishlar kiritildi.
Agentlik direktorining 2026-yil 15-iyundagi 20-son buyrugʻi bilan Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyatini litsenziyalash tartibi toʻgʻrisidagi nizomga (roʻyxat raqami 3380, 2022-yil 15-avgust) quyidagilarni nazarda tutuvchi oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi:
– jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurollarini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida xalqaro hamkorlikda ishtirok etmayotgan davlatlarda doimiy yashayotgan, boʻlib turgan yoki roʻyxatga olingan shaxslar tomonidan xizmatlar provayderlariga boshqarishni, shuningdek, ushbu shaxslarning xizmatlar provayderlari ustav jamg‘armasida ishtirok etishini taqiqlash;
– litsenziatning ustav jamg‘armasidagi ulushini jismoniy va yuridik shaxslarga, shu jumladan norezidentlarga realizatsiya qilishni litsenziyalovchi organ bilan kelishish;
– litsenziatning rahbariyati (direktor va uning o‘rinbosarlari), shuningdek jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish, terrorizm, ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatish, ularni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha tarkibiy bo‘linma rahbarini almashtirish masalasini litsenziyalovchi organ bilan kelishish.
Mazkur oʻzgartirish va qoʻshimchalar Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2026-yil 29-iyunda roʻyxatdan oʻtkazildi va ular rasman e‘lon qilingan kundan e‘tiboran uch oy o‘tgach kuchga kiradi.

Внесены изменения в порядок лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов
30.06.2026
1410
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) на постоянной основе проводятся работы по совершенствованию регулирования сферы оборота крипто-активов.
В частности, постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2026 года № 143 «О мерах по созданию и организации деятельности специальной майнинговой зоны на территории Республики Каракалпакстан» предусмотрено создание специальной майнинговой зоны «Besqala Mining Valley», а также предоставление ряда льгот и преференций для резидентов данной зоны в целях повышения инвестиционной привлекательности Республики Каракалпакстан и увеличение доходов населения путем создания новых рабочих мест.
Кроме того, данным постановлением в целях обеспечения имплементации международных стандартов, в частности требований Рекомендаций Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) по недопущению преступников к управлению и владению провайдерами услуг в сфере оборота крипто-активов (далее – провайдеры услуг) в лицензионные требования и условия осуществления деятельности провайдеров услуг внесены изменения.
Приказом директора Агентства от 15 июня 2026 года № 20 в Положение о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов (рег. № 3380 от 15 августа 2022 года) внесены изменения и дополнения, предусматривающие:
– запрет на руководство провайдерами услуг лицами, постоянно проживающими, находящимися или зарегистрированными в государствах, не участвующих в международном сотрудничестве в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, а также на участие данных лиц в уставном фонде провайдеров услуг;
– согласование с лицензирующим органом физическим и юридическим лицам, в том числе нерезидентам реализации доли лицензиата в уставном фонде;
– согласование с лицензирующим органом смены руководства лицензиата (директора и его заместителей), а также руководителя структурного подразделения по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения лицензиата.
Данные изменения и дополнения зарегистрированы Министерством юстиции Республики Узбекистан 29 июня 2026 года и вступят в силу по истечении трех месяцев со дня их официального опубликования.