"Kapitalbank" ATB va "KAPITAL SECURITIES" MCHJ kapital bozori sohasidagi "Tartibga solish qumdoni" maxsus huquqiy rejimi ishtirokchilari sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi
15.06.2026
1800
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan "Kapitalbank" ATB va "KAPITAL SECURITIES" MCHJ kapital bozori sohasidagi "Tartibga solish qumdoni" maxsus huquqiy rejimi ishtirokchilari sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Loyihani amalga oshirish doirasida "Kapitalbank" ATB xorijiy valyutada ifodalangan obligatsiyalar emitenti sifatida ishtirok etadi, "KAPITAL SECURITIES" MCHJ mazkur obligatsiyalarni chiqarish va joylashtirish jarayonlarida investitsiya vositachisi faoliyatini amalga oshiradi.
Maxsus huquqiy rejim doirasida mahalliy emitentlar tomonidan xorijiy valyutada ifodalangan obligatsiyalarni chiqarish va muomalaga kiritish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 18 dekabrdagi “Kapital bozorida investitsiya muhitini yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-254-son Farmonida nazarda tutilgan yangi moliyaviy instrument hisoblanadi.

АКБ «Капиталбанк» и ООО «KAPITAL SECURITIES» зарегистрированы в качестве участников специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала
15.06.2026
1806
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан зарегистрировало АКБ «Капиталбанк» и ООО «KAPITAL SECURITIES» в качестве участников специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала.
В рамках реализации проекта АКБ «Капиталбанк» планирует выступить эмитентом облигаций, номинированных в иностранной валюте, а ООО «KAPITAL SECURITIES» – осуществлять деятельность инвестиционного посредника при их выпуске и размещении.
Выпуск и обращение облигаций, номинированных в иностранной валюте, отечественными эмитентами в рамках специального правового режима является новым финансовым инструментом, предусмотренным Указом Президента Республики Узбекистан от 18 декабря 2025 года № УП-254 «О дополнительных мерах по улучшению инвестиционного климата на рынке капитала».