O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 21 fevraldagi “Uy-joy va ipoteka bozorini yanada rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-26-son Farmonida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan Ipoteka obligatsiyalarini chiqarish sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimini joriy etish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi (ro‘yxat raqami 3648-son, 2025 yil 14 iyul).
Hujjatning asosiy maqsadi maxsus huquqiy rejim ishtirokchilarini ro‘yxatga olish va kuzatib borish tartibini belgilashdan iborat.
Nizom ariza beruvchilarga qo‘yiladigan talablarni, arizalarni topshirish va ko‘rib chiqish tartib-taomillarini, ishtirokchilar reyestrini yuritishni, ishtirokchilar faoliyatini monitoring va nazorat qilish jarayonlarini, shu jumladan hisobotlarni va ularni Qumdondan chiqarib yuborish mexanizmini tartibga soladi.
Nizom ipoteka obligatsiyalarini chiqarish bo‘yicha tajriba loyihalarini sinovdan o‘tkazishni boshlash uchun huquqiy asos yaratishga qaratilgan ilk qabul qilingan hujjatdir.

Вводится специальный правовый режим «Регуляторная песочница» для выпуска ипотечных облигаций
Во исполнение задач, определенных Указом Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2025 года № УП-26 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию рынков жилья и ипотеки», Национальным агентством перспективных проектов утверждено Положение о внедрении специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере выпуска ипотечных облигаций (рег. № 3648, от 14 июля 2025 г.).
Основной целью документа является определение порядка регистрации и сопровождения участников специального правового режима.
Положение регламентирует требования к заявителям, процедуры подачи и рассмотрения заявок, ведение реестра участников, процессы мониторинга и контроля деятельности участников, включая отчетность и механизм их исключения из Песочницы.
Положение является первым принятым документом, направленным на создание правовой основы для начала апробирования пилотных проектов по выпуску ипотечных облигаций.