Baku shahrida bo‘lib o‘tayotgan Turkic States Insurtech Summit
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi xodimlari 28-29 oktabr kunlari Baku shahrida (Ozarbayjon) bo‘lib o‘tayotgan “Turkic States Insurtech Summit”da ishtirok etishayapti.
Tadbirda Ozarbayjon, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, O‘zbekistonning tartibga soluvchi organlari va sug‘urta uyushmalari va kompaniyalari vakillari ishtirok etmoqda. Sammitda asosiy e’tibor sug‘urta sohasini raqamli transformatsiya qilish, InsurTech texnologiyalarini rivojlantirish va sug‘urta sohasida sun’iy intellektni qo‘llash masalalariga qaratildi.
Sammit dasturi doirasida ILMA vakillari panel sessiyasida ishtirok etib, O‘zbekiston Respublikasi sug‘urta bozorining hozirgi holati bo‘yicha umumiy ma’lumotni taqdim etdilar va ILMAning sug‘urta sohasida normativ-huquqiy bazani takomillashtirish va raqamli texnologiyalarni joriy etish uchun shart-sharoitlar yaratishdagi faol rolini ta’kidladilar.
Shu bilan birga, Yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimini takomillashtirish, sug‘urta xizmatlari iste’molchilari uchun shaffoflik va qulaylikni oshirishga qaratilgan sun’iy intellektga asoslangan yechimlarni joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalarga alohida e’tibor qaratildi.

Сотрудники Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан принимают участие в Turkic States Insurtech Summit, проходящем 28–29 октября в Баку (Азербайджан).
В саммите участвуют представители регулирующих органов, страховых ассоциаций и компаний из Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана. Основное внимание уделено вопросам цифровой трансформации страховой отрасли, развитию технологий InsurTech, а также применению искусственного интеллекта в страховом секторе.
В рамках программы саммита сотрудники НАПП выступили на панельной сессии, представив обзор текущего состояния страхового рынка Республики Узбекистан. Было подчеркнуто активное участие Агентства в совершенствовании нормативно-правовой базы и создании условий для внедрения цифровых технологий в сфере страхования.
Отдельное внимание уделено реализуемым проектам по развитию единой автоматизированной информационной системы и внедрению решений на основе искусственного интеллекта, направленных на повышение прозрачности процессов и удобства для потребителей страховых услуг.