“GLOBAL INSURANCE GROUP” AJ ST ga nisbatan jarima sanksiyalari qo‘llanildi va litsenziyasi amal qilishi to‘xtatildi
8502
“GLOBAL INSURANCE GROUP” AJ ST ning moliyaviy hisobotlarini o‘rganish natijalariga ko‘ra qonunchilik hujjatlarida belgilangan meyorlarga rioya qilinmaganlik faktlari aniqlanib, natijada 62,0 mln. so‘m miqdorida jarima solindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasining “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi Qonuni 47-moddasi, “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi Qonuni 32-moddasi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 21 fevraldagi 80-sonli qarori bilan tasdiqlangan Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi Yagona nizomning 41-bandi hamda O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining tegishli qaroriga asosan “GLOBAL INSURANCE GROUP” AJ STga sug‘urta faoliyatini amalga oshirish bo‘yicha berilgan 2022 yil 25 fevraldagi SF-seriyali 00035-sonli litsenziya 2024 yil 19 aprel sanasidan boshlab 10 kun muddatga to‘xtatildi.
“GLOBAL INSURANCE GROUP” AJ ST litsenziyasining amal qilishini to‘xtatib turish muddati davrida yangi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini tuzish, amaldagi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini uzaytirish ta’qiqlanadi.
“GLOBAL INSURANCE GROUP” AJ ST ilgari tuzilgan sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalari bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni belgilangan tartibda bajarishi shart.

Применены штрафные санкции и приостановлено действие лицензии АО СО «GLOBAL INSURANCE GROUP»
По результатам изучения финансовых отчетов АО СО «GLOBAL INSURANCE GROUP» выявлены факты несоответствия установленным законодательством нормативам, и как следствие, на организацию наложен штраф на сумму 62,0 млн сумов.
Кроме того, в соответствии со статьей 47 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности, статьей 32 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», пунктом 41 Единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года №80, а также соответствующим решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан, с 19 апреля 2024 года сроком на 10 дней приостановлено действие лицензии, выданной 25 февраля 2022 года серии СФ №00035.
В период приостановления действия лицензии АО СО «GLOBAL INSURANCE GROUP» запрещается заключать новые и продлевать действия действующих договоров страхования (перестрахования).
При этом, АО СО «GLOBAL INSURANCE GROUP» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).