Fond birjasi va kapital bozorining professional ishtirokchilari faoliyatini tartibga soluvchi bir qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi
10.06.2026
636
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) tomonidan kapital bozori sohasidagi normativ-huquqiy bazani takomillashtirish maqsadida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar doirasida ushbu sohadagi litsenziyalash va xabardor qilish tartib-taomillarini tartibga solish bo‘yicha bir qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
Xususan, quyidagi nizomlar tasdiqlandi:
fond birjasi va qimmatli qog‘ozlarning birjadan tashqari savdosi tashkilotchisi faoliyatini litsenziyalash;
qimmatli qog‘ozlar bozorida investitsiya vositachisi va investitsiya aktivlarini ishonchli boshqaruvchi sifatida professional faoliyatni litsenziyalash;
qimmatli qog‘ozlar bozorida investitsiya maslahatchisi faoliyatini boshlash yoki tugatish uchun vakolatli organni xabardor qilish tartibi.
Mazkur hujjatlar O‘zbekiston Respublikasining “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi va “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida”gi qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 18 dekabrdagi PF-254-son “Kapital bozorida investitsiya muhitini yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi, 2017 yil 27 iyuldagi PQ-3150-son “O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi va 2023 yil 2 sentabrdagi PQ-291-son “Kapital bozorini rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni va qarori ijrosini ta’minlash maqsadida ishlab chiqildi.
Qabul qilingan nizomlar bilan fond birjalari, qimmatli qog‘ozlarning birjadan tashqari savdosi tashkilotchilari, investitsiya vositachilari, investitsiya aktivlarining ishonchli boshqaruvchilari, shuningdek investitsiya maslahatchilari faoliyatida litsenziyalash va xabardor qilish tartib-taomillarining yagona va shaffof mexanizmlari joriy etilmoqda.
Jumladan:
litsenziatlarning ustav kapitaliga, shu jumladan uni bosqichma-bosqich oshirib borish tartibiga, shuningdek litsenziatlar rahbariyati va mulkdorlarining ishchanlik obro‘siga nisbatan kuchaytirilgan talablar belgilanmoqda;
qimmatli qog‘ozlar bozori ishtirokchilarining rahbariyati va xodimlariga qo‘yiladigan talablar o‘rnatilmoqda;
litsenziatlar faoliyatini jinoiy faoliyatga aloqador shaxslar tomonidan boshqarilishi va ularning noqonuniy faoliyatda ishtirok etishining oldini olish maqsadida ustav kapitalidagi ulushlarni boshqa shaxslarga realizatsiya qilish hamda rahbariyat tarkibini o‘zgartirishni Agentlik bilan kelishish tartibi joriy etilmoqda;
litsenziya, shuningdek, xabardor qilish talablari va shartlariga rioya etilishi ustidan monitoringni amalga oshirish, ularning buzilishiga nisbatan huquqiy ta’sir choralarini qo‘llash va boshqa talablar belgilanmoqda.
Ta’kidlash joizki, litsenziya olish yoki faoliyat to‘g‘risidagi tegishli tasdiqnomalarni rasmiylashtirish uchun taqdim etilgan ariza va hujjatlarni ko‘rib chiqishda Agentlik tomonidan yig‘im undirilmaydi.
Ushbu normativ-huquqiy hujjatlarning qabul qilinishi kapital bozori infratuzilmasini yanada rivojlantirish, professional ishtirokchilar faoliyatini samarali tartibga solish mexanizmlarini takomillashtirish, investorlar va bozor ishtirokchilarining huquqlari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish, bozorda shaffoflikni ta’minlash va investitsiya muhitini yanada yaxshilashlashga qaratilgan.

Принят ряд нормативно-правовых актов, регулирующих деятельность фондовой биржи и профессиональных участников рынка капитала
10.06.2026
755
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан
(далее – Агентство) в рамках системных реформ, осуществляемых в целях совершенствования нормативно-правовой базы в сфере рынка капитала, был принят
ряд нормативно-правовых актов по регламентации лицензионных и уведомительных процедур в данной сфере.
Так, утверждены следующие положения о порядке:
лицензирования деятельности фондовой биржи и организатора внебиржевой торговли ценными бумагами;
лицензирования профессиональной деятельности инвестиционного посредника
и доверительного управляющего инвестиционными активами на рынке ценных бумаг;
уведомления уполномоченного органа о начале или прекращении деятельности инвестиционного консультанта на рынке ценных бумаг.
Указанные документы разработаны во исполнение Законов Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» и «О рынке ценных бумаг», Указа и постановлений Президента Республики Узбекистан от 18 декабря 2025 года № УП-254 «О дополнительных мерах по улучшению инвестиционного климата на рынке капитала», 27 июля 2017 года № ПП-3150 «Об организации деятельности Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан» и 2 сентября 2023 года
№ ПП-291 «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала».
Принятыми положениями вводятся единые и прозрачные механизмы лицензирования и уведомительных процедур в деятельности фондовых бирж, организаторов внебиржевой торговли ценными бумагами, инвестиционных посредников, доверительных управляющих инвестиционными активами, а также инвестиционных консультантов.
В частности:
устанавливаются повышенные требования к уставному капиталу, в том числе порядок его поэтапного увеличения, деловой репутации руководства и собственников лицензиатов;
определяются требования к руководству и сотрудникам участников рынка ценных бумаг;
внедряется порядок согласования с Агентством реализации долей в уставном капитале другим лицам и изменения состава руководства в целях предотвращения управления лицензиатов преступниками и их участия в незаконной деятельности;
определяются порядки осуществления мониторинга за соблюдением лицензионных, а также уведомительных требований и условий, применения мер правового реагирования на их нарушения и иные требования.
Следует отметить, что за рассмотрение заявлений и документов, представленных для получения лицензии или оформления соответствующих подтверждений о деятельности, Агентством сборы не взимаются.
Принятие настоящих нормативно-правовых актов направлено на дальнейшее развитие инфраструктуры рынка капитала, совершенствование системы регулирования деятельности профессиональных участников, надёжную защиту прав и законных интересов участников рынка и инвесторов, обеспечение прозрачности рынка и дальнейшее улучшение инвестиционного климата.