FinTech va Banking Forum (FIBA) 2025
Toshkentda O‘zbekistonda moliyaviy texnologiyalar va raqamli innovatsiyalar sohasidagi muhim tadbirlardan biri FinTech and Banking Forum (FIBA) bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston FinTech Assotsiatsiyasi tomonidan Markaziy bank va O‘zbekiston Istiqbolli loyihalar milliy agentligi ko‘magida tashkil etildi.
Forum moliya bozori yetakchilari, banklar, IT-kompaniyalar vakillari va tadbirkorlarni fintex ekotizimining kelajagi, raqamlashtirish va bank sektorini o‘zgartirish masalalarini muhokama qilish uchun yig‘ishga qaratilgan.
Agentlik vakillari, Kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Askarjon Zakirov, Elektron tijoratni rivojlantirish va tartibga solish boshqarmasi boshlig‘i Kamronbek Muxammadiyev “Kredit berish va Buy Now Pay Later (BNPL)” hamda “Kripto va komplayens: O‘zbekistonda xavfsiz bozor barpo etish” panel sessiyalarida so‘zga chiqdilar.
Muhammadiyev o‘z nutqida O‘zbekistonda BNPLni tartibga solish zarurligi haqidagi savolga javob berar ekan, O‘zbekistonda BNPLni tartibga solish anchadan buyon kechikayotganini ta’kidladi. Uning fikricha, bozor tez sur’atlar bilan o‘sib bormoqda va mavjud modellar - klassik va premium - ham iste’molchilar, ham kompaniyalar uchun xavf tug‘diradi. Shu sababli, bozorning barcha ishtirokchilarini himoya qilish tizimini yaratish muhimdir.
Forum doirasida yalpi majlislar, tematik seminarlar, innovatsion yechimlar ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi. Tadbir FinTech & Digital Transformation Awards 2025 marosimi bilan yakunlandi, unda eng yaxshi innovatorlar va soha yetakchilari taqdirlandi.
Tadbirda 35 dan ortiq ma’ruzachilar va 500 dan ortiq mehmonlar, jumladan, mahalliy va xalqaro kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.

ФинТех и банковский форум (FIBA) 2025
В Ташкенте состоялся ежегодный ФинТех и банковский форум (FIBA) – одно из ключевых событий в сфере финансовых технологий и цифровых инноваций Узбекистана.
Мероприятие было организовано ФинТех Ассоциацией Узбекистана при поддержке Центрального банка и Национального агентства перспективных проектов Узбекистана (НАПП).
Цель форума заключается в объединении лидеров финансового рынка, представителей банков, IT-компаний и предпринимателей для обсуждения будущего финтех-экосистемы, цифровизации и трансформации банковского сектора.
Представители Агентства, начальник управления развития сферы оборота крипто-активов Аскаржон Закиров и начальник управления развития и регулирования электронной коммерции Камронбек Мухаммадиев выступили на панельных сессиях «Кредитование и рассрочка (Lending и Buy Now Pay Later, BNPL)» и «Крипто и комплаенс: построение безопасного рынка в Узбекистане».
В своём выступлении К. Мухаммадиев, отвечая на вопрос о необходимости регулирования BNPL в Узбекистане, отметил, что регулирование BNPL в Узбекистане давно назрело. По его словам, рынок стремительно растёт, а существующие модели – классическая и с наценкой – несут риски как для потребителей, так и для самих компаний. Поэтому, подчеркнул он, важно выстроить систему защиты всех участников рынка.
В рамках форума прошли пленарные сессии, тематические воркшопы и выставка инновационных решений. Завершилось мероприятие церемонией награждения FinTech & Digital Transformation Awards 2025, на которой отметили лучших инноваторов и лидеров отрасли.
В мероприятии приняли участие более 35 спикеров и свыше 500 гостей – представители локальных и международных компаний.