O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik), “Effekt Makarenko” telegram-kanalida e’lon qilingan sug'urta sohasiga oid materiallar yuzasidan quyidagilarni xabar qiladi.
I. Qonunchilikda belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash borasida:
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Sug‘urta xizmatlari bozorini yanada rivojlantirishning kompleks chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 1-martdagi PQ-108-son qarori TVEFJMSQ bo‘yicha sug‘urta tariflarini aktuar hisob-kitoblarga asosan qayta ko‘rib chiqishni nazarda tutadi (amalda bajarilgan);
– Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 23-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Sug‘urta xizmatlari bozorini yanada rivojlantirishning kompleks chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 1-martdagi PQ-108-son qarorini amalga oshirish chora-tadbirlari haqida”gi 458-son qarorida:
a) Agentlikning yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimida (keyingi o‘rinlarda — YAAAT) mavjud amaldagi majburiy sug‘urta polislari to‘g‘risidagi ma’lumotlarning “Elektron hukumat” tizimining Idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali manfaatdor davlat organlari va tashkilotlariga taqdim etilishi (amalda bajarilgan);
b) 2026-yil 1-apreldan boshlab YAAATda rasmiylashtirilgan sug‘urta polislari bo‘yicha sug‘urta mukofotlari uchun to‘lovlarni markazlashgan holda hisob-kitobi Yagona sug‘urta billing tizimi orqali yuritilishini ta’minlash yuzasidan topshiriqlar belgilangan.
Bundan tashqari, elektron axborot almashinuvi shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilishga oid qonunchilik hujjatlari talablariga qat’iy rioya qilingan holda, shuningdek, sug‘urta polisi egalari va jabrlanuvchilar haqidagi ma’lumotlarning maxfiyligi va xavfsizligini ta’minlash bilan amalga oshiriladi.
II. Sug‘urta hodisalari bo‘yicha arizalarni elektron shaklda yuborish tizimini joriy etish yo‘nalishida:
1) sug‘urta bozorini tartibga solish Agentlikka o‘tkazilgandan boshlab Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali sug‘urta polislarini sotib olish va barcha turdagi sug‘urta shartnomalari bo‘yicha sug‘urta hodisalari yuzasidan da’volarni taqdim etish xizmati to‘liq yo‘lga qo‘yilgan;
2) sug‘urta xizmatlari iste’molchilari uchun qulaylik yaratish maqsadida ichki ishlar organlari xodimlarining ishtirokisiz berilgan yo‘l-transport hodisalari (Yevroprotokol), shuningdek, boshqa majburiy va boshqa sug‘urta turlari bo‘yicha sug‘urta da’volari haqidagi bildirishnomalarni onlayn yuborish va ko‘rib chiqish imkoniyatini beruvchi “Sug‘urta servis” mobil ilovasi ishga tushirildi.
III. Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha qonunchilikda belgilangan meyorlar
Vazirlar Mahkamasining 2008-yil 24-iyundagi 141-son qarori 4-ilovasi bilan tasdiqlangan Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish qoidalarga asosan jabrlanuvchi (uning merosxo‘rlari yoki huquqiy vorislari) sug‘urtalovchiga sug‘urta tovoni to‘lash to‘g‘risida yozma yoki elektron ravishda murojaat qilishi mumkin.
Bunda, sug‘urtalovchiga murojaat qilishda:
– sug‘urta hodisasi sodir bo‘lganda haydovchilar tomonidan mustaqil tuzilgan yo‘l-transport hodisasi to‘g‘risidagi xabarnomani (yevroprotokol asoslari mavjud bo‘lganda) yoki davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlarini jalb qilish orqali rasmiylashtirilgan yo‘l-transport hodisasi to‘g‘risidagi xulosa yoki qarorni;
– holatga ko‘ra mol-mulkka yoki/va hayotga yoki sog‘liqqa zarar yetkazilganligi faktini va zarar miqdorini tasdiqlovchi hujjatlarni (tibbiyot muassasasi ma’lumotnomasi yoxud hayotga yoki sog‘liqqa zarar yetkazilganligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar, o‘lim haqidagi dalolatnoma yoxud guvohnoma, mol-mulkni mustaqil baholash dalolatnomasi) ilova qilinishi lozim.
Bunda, qayd etilgandan yo‘l-transport hodisasi to‘g‘risidagi xabarnomani (yevroprotokol) “Sug‘urta servis” mobil ilovasi orqali elektron shaklda rasmiylashtirish imkoniyati mavjud.
IV. Yuqoridagilarga asoslanib, amaldagi qonunchilikka muvofiq, fuqarolar yuqorida aytib o‘tilgan elektron platformalar va mobil ilovalarni o‘z ichiga olgan aloqa kanallari orqali elektron tarzda sug‘urtalovchilarga murojaat qilishlari mumkin.
Sug‘urta da’volarini ko‘rib chiqishda zarur bo‘lgan boshqa ma’lumotlarni tegishli vakolatli organlardan elektron shaklda ayirboshlash mexanizmini bosqichma-bosqich joriy etish ustida Agentlik tegishli ishlarni olib bormoqda, bunda ariza beruvchi tomonda zarur ma’lumotlar (hujjatlar)ning elektron shakllanishi imkoniyatining mavjudligi hisobga olinadi.
Zarur jarayonlar va ma’lumotlarni uzatish uchun huquqiy asoslar yaratilgandan so‘ng, fuqarolar axborot xavfsizligi va shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish talablariga rioya qilgan holda tegishli identifikatorlarni taqdim etish orqali hujjatlarni taqdim etmasdan sug‘urta da’volarini yuborishlari mumkin bo‘ladi.
Shuni ham ta’kidlash joizki, o‘tgan yilning yakuniga ko‘ra, transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha 27 mingdan ortiq sug‘urta da’volari bo‘yicha jami 245,2 milliard so‘mlik sug‘urta tovonlari to‘lab berilgan.
Bundan tashqari, yuqorida keltirilgan materiallarda muallif vakolatli davlat organi tomonidan "O‘zbekinvest" AJ sug‘urta kompaniyasiga chiqarilgan postlar yuzasidan bosim o‘tkazilganligini aytib o‘tgan.
Agentlik rasman "O‘zbekinvest" AJ sug‘urta kompaniyasiga hech qanday bosim o‘tkazmaganligini ma’lum qiladi.
Shu munosabat bilan, Agentlik ushbu materiallarda keltirilgan ma’lumotlarni haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan va jamoatchilikni chalg‘ituvchi deb topib, O‘zbekiston Respublikasining «Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida»gi Qonuni 34-moddasiga muvofiq raddiya e’lon qilingan holda uni olib tashlash zarur, deb biladi.
Agentlik ommaviy axborot vositalari va blogerlardan kelgusida sug‘urta faoliyatini tartibga solish bo‘yicha mavjud bo‘lgan barcha ma’lumotlarni hissiyotlarga berilmasdan diqqat bilan o‘rganib chiqib, shundan so‘nggina vatandoshlarimizga ishonchli, aniq va to‘liq ma’lumotlarni taqdim etishlarini so‘rab qoladi.

ОФИЦИАЛЬНАЯ ПОЗИЦИЯ Национального агентства перспективных проектов касательно публикаций на Телеграм-канале «Эффект Макаренко»
21.02.2026
2608
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) касательно публикаций на Телеграм-канале «Эффект Макаренко», касающихся сферы страхования, сообщает следующее.
I. По выполнению задач, установленных в нормативно-правовых актах, упомянутых автором:
1) постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-108 от 1 марта 2024 года «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг» предусматривает пересмотр страховых тарифов по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств (далее – ОСГО ВТС) на основе актуарных расчетов (реализовано);
2) постановлением Кабинета Министров № 458 от 23 июля 2025 г. О мерах по реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-108 от 1 марта 2024 года «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг» предусмотрены следующие поручения:
а) предоставление заинтересованным государственным органам и организациям информации о действующих страховых полисах по обязательному страхованию, имеющихся в Единой автоматизированной информационной системе Агентства (далее – ЕАИС), через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство» (реализовано);
б) обеспечение с 1 апреля 2026 года централизованного расчета платежей за страховые премии по страховым полисам, оформленных в ЕАИС, через Единую страховую биллинговую систему.
При этом, обмен информации в рамках электронного информационного взаимодействия осуществляется с обязательным соблюдением требований законодательства о защите персональных данных, а также с обеспечением конфиденциальности и безопасности сведений о страхователях и потерпевших.
II. По внедрению системы подачи заявлений о страховых случаях в электронной форме:
1) с момента передачи Агентству соответствующих полномочий по регулированию страхового рынка на Едином портале интерактивных государственных услуг внедрена услуга подачи заявления (претензии) в электронном виде по страховым случаям по всем видам договоров страхования (включая ОСГО ВТС);
2) в целях создания удобств для потребителей страховых услуг запущено мобильное приложение «Sug‘urta servis», обеспечивающее возможность онлайн-направления и рассмотрения извещения о дорожно-транспортных происшествиях (Европротокол), оформляемое без участия сотрудников органов внутренних дел, а также страховых претензий по другим обязательным и другим видам страхования.
III. Нормы законодательства по ОСГО ВТС
В соответствии с Правилами обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств, утверждёнными приложением № 4 к постановлению Кабинета Министров № 141 от 24 июня 2008 года, потерпевший (его наследники или правопреемники) вправе обратиться к страховщику с заявлением о выплате страхового возмещения в письменной либо электронной форме.
При обращении к страховщику предоставляются:
извещение о дорожно-транспортном происшествии, самостоятельно оформленное водителями при наступлении страхового случая (при наличии оснований для оформления по европротоколу) либо заключение или постановление о дорожно-транспортном происшествии, оформленное с привлечением сотрудников Государственной службы безопасности дорожного движения;
в зависимости от обстоятельств – документы, подтверждающие факт причинения вреда имуществу и (или) жизни либо здоровью, а также размер причинённого ущерба (справка медицинского учреждения или иной документ, подтверждающий причинение вреда жизни или здоровью, актовая запись или свидетельство о смерти, отчёт независимой оценки имущества).
Извещение о дорожно-транспортном происшествии может быть оформлено в электронной форме через мобильное приложение Sug‘urta servis.
IVИсходя из изложенного, согласно действующему законодательству, граждане могут беспрепятственно обращаться к страховщику в электронной форме через предусмотренные в настоящее время каналы связи, включая вышеуказанные электронные платформы и мобильные сервисы.
В части получения в электронной форме иных сведений от уполномоченных органов, необходимых для рассмотрения заявлений о страховом возмещении, Агентством ведётся практическая работа по поэтапной реализации данного механизма, учитывая готовность и наличие необходимых электронных данных (документов) у передающей стороны.
После завершения необходимых процедур и нормативного закрепления правовых оснований для передачи данных гражданам будет предоставлена возможность направления заявления без некоторых документов посредством направления соответствующих идентификаторов, с соблюдением требований информационной безопасности и защиты персональных данных.
Также, необходимо отметить, что по итогам прошлого года по ОСГО ВТС было удовлетворено более 27 тысяч страховых претензий на общую сумму 245,2 млрд сум.
Кроме того, в публикациях указано на давление со стороны надзорных органов на страховую компанию АО «Узбекинвест» по фактам публикаций.
Агентство официально заявляет, что никакого давления на страховую компанию АО «Узбекинвест» не оказывало.
В этой связи Агентство считает данные публикации некорректными, дезинформирующими общество и подлежащими удалению с опубликованием опровержения в соответствии со статьей З4 Закона Республики Узбекистан «О средствах массовой информации».
Агентство просит средства массовой информации и блогеров в дальнейшем, не поддаваясь эмоциям, тщательно ознакомиться со всеми доступными материалами о регулировании сферы страхования и только после этого доводить до наших соотечественников достоверную, корректную и полную информацию.