Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik) va Jahon banki ko‘magida O‘zbekiston sotuvchilar uyushmasi va Elektron tijorat assotsiatsiyasi tomonidan tadbir bosh hamkori – USAID ning tadbirkorlik va biznes muhitini rivojlantirish loyihasi bilan birgalikda tashkil etilgan "E-com Business Fest" birinchi xalqaro elektron tijorat biznes-festivali o‘z ishini boshladi.
"E-com Business Fest" doirasida ko‘rgazmalar, konferensiyalar va panel muhokamalari, elektron tijorat tadbirkorlari uchun netvorking bo‘lib o‘tadi.
Biznes-festival elektron tijorat taqdim etayotgan dolzarb muammolar va imkoniyatlarni muhokama qilish uchun yetakchi soha mutaxassislari, biznes rahbarlari va davlat organlari vakillarini birlashtirdi.
“Davlatimiz rahbari tomonidan elektron tijoratni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, elektron tijorat va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish sohasidagi qonunchilikni yangilash borasidagi islohotlar o‘z ijobiy samaralarini bermoqda. Biz milliy infratuzilmani rivojlantirish, elektron tijorat bilan bog‘liq tartiblarni soddalashtirish va onlayn tranzaksiyalar xavfsizligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratamiz”, – dedi Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak tadbirning tantanali ochilish marosimidagi nutqida.
Biznes-festival doirasida qator dolzarb mavzular muhokama qilinadi: texnologiyadagi innovatsiyalardan o‘sish strategiyalarigacha, iste’molchilar huquqlarini himoya qilishdan logistika muammolarigacha. Ishtirokchilar hukumatlar tartibga solish orqali raqamli bozorlarning o‘sishini qanday qo‘llab-quvvatlashi mumkinligini va qanday amaliyotlar xavfsiz va shaffof tranzaksiyalarni ta’minlashda sog‘lom raqobatni rag‘batlantirishi mumkinligini ko‘rib chiqadilar.
Ta’lim, netvorking va innovatsiyalar uchun o‘ziga xos platforma bo‘lmish "E-com Business Fest" ishtirokchilarga so‘nggi tendensiyalar bilan tanishish, o‘z malakalarini oshirish va biznes aloqalarini kengaytirish, Markaziy Osiyo mintaqasida elektron tijoratni rivojlantirishga hissa qo‘shish imkonini beradi.

Первый международный бизнес-фестиваль электронной коммерции «E-com Business Fest»
При поддержке Национального агентства перспективных проектов (Агентство) и Всемирного банка состоялся первый международный бизнес-фестиваль электронной коммерции «E-com Business Fest», организованный Ассоциацией Селлеров Узбекистана и Ассоциацией Электронной Коммерции, совместно с Генеральным партнером мероприятия – Проектом USAID по развитию предпринимательства и бизнес-среды.
На полях «E-com Business Fest» проходят выставка, конференции и панельные дискуссии, нетворкинг действующих и начинающих предпринимателей электронной коммерции.
Бизнес-фестиваль собрал ведущих экспертов отрасли, бизнес-лидеров и представителей государственных органов для обсуждения насущных проблем и возможностей, которые представляет собой электронная коммерция.
«Глава нашего государства прилагает значительные усилия для поддержки развития электронной коммерции. Реформы, направленные на улучшение делового климата, обновление законодательства в области электронной коммерции и защиты потребителей, уже дают положительные результаты. Мы уделяем особое внимание развитию национальной инфраструктуры, упрощению процедур, связанных с электронной торговлей, и обеспечению безопасности онлайн-транзакций», – отметил в своем выступлении на торжественном открытии мероприятия первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак.
В рамках бизнес-фестиваля будет обсужден ряд ключевых тем: от инноваций в технологиях до стратегий роста, от защиты прав потребителей до проблем логистики и доставки. Участниками будет рассмотрено, как правительства могут поддерживать рост цифровых рынков через регулирование и какие практики могут стимулировать здоровую конкуренцию и одновременно обеспечивать безопасность и прозрачность сделок.
Являясь площадкой для обучения, сетевого взаимодействия и демонстрации инноваций, «E-com Business Fest» предоставляет возможность участникам узнать о последних тенденциях, улучшить свои навыки и расширить деловые связи, что способствует развитию электронной коммерции в центральноазиатском регионе.