O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi vakillari Dushanbe shahrida (Tojikiston) bo‘lib o‘tayotgan EGATE anjumanida ishtirok etmoqda.
Dushanbedagi EGATE anjumani – elektron tijoratni rivojlantirish va Markaziy Osiyoda kichik va o‘rta biznes uchun jahon bozorlariga chiqish imkoniyatlarini kengaytirishga bag‘ishlangan keng ko‘lamli mintaqaviy tadbir.
Anjuman Jahon banki tomonidan Buyuk Britaniyaning Tashqi ishlar, Hamdo‘stlik va taraqqiyot vazirligi (FCDO) ko‘magida tashkil etilgan. Bu tashabbus O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston hukumatlari bilan yaqin hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Tadbir aniq natijalarga erishgan ishtirokchilarni sarhisob qilish va o‘zaro tajriba almashish uchun muhim platforma hisoblanadi: EGATE loyihasida ishtirok etish boshlanganidan buyon mintaqada salmoqli miqdordagi ish o‘rinlari yaratildi.
Tadbir davomida ishtirokchilar Markaziy Osiyoda elektron tijoratni rivojlantirish va global savdo integratsiyasi, elektron tijorat uchun logistikani rivojlantirish, raqamli texnologiyalar va elektron tijorat tufayli ayollar uchun ish o‘rinlarini yaratishga oid mavzularni muhokama qildilar.
Dushanbedagi EGATE anjumani Markaziy Osiyoda barqaror va inklyuziv raqamli savdo ekotizimini yaratish uchun mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, qulay siyosat asoslarini yaratish va sarmoyalarni jalb qilish yo‘lidagi muhim qadamdir.

Конференция EGATE в Душанбе: электронная коммерция как двигатель экономического роста в Центральной Азии
05.06.2025
3719
Представители Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан принимают участие в конференции EGATE в Душанбе (Таджикистан).
Конференция EGATE в Душанбе – масштабное региональное событие, посвящённое развитию электронной коммерции и расширению доступа к глобальным рынкам для малого и среднего бизнеса в Центральной Азии.
Конференция организована Всемирным банком при поддержке Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Великобритании (FCDO). Данная инициатива реализуется в тесной координации с правительствами Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана.
Мероприятие является важной площадкой для подведения итогов и обмена опытом между участниками, уже добившимися ощутимых результатов: с начала участия в проекте EGATE было создано значительное количество рабочих мест в регионе.
В рамках мероприятия участники обсудили вопросы развития электронной коммерции в Центральной Азии и глобальной торговой интеграции, развития логистики для электронной коммерции, создания рабочих мест для женщин, ставших возможными благодаря цифровым технологиям и электронной коммерции и др.
Конференция EGATE в Душанбе представляет собой важный шаг на пути к укреплению регионального сотрудничества, созданию благоприятных политических рамок и привлечению инвестиций для создания устойчивой и инклюзивной экосистемы цифровой торговли в Центральной Азии.