BLOCKCHAIN HACKATHON 2025
Toshkentda O‘zbekiston milliy domeni .UZ ning 30 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan Blockchain Hackathon 2025 – mamlakatdagi eng yirik texnologik musobaqa bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Yagona integrator UZINFOCOM tomonidan Istiqbolli loyihalar milliy agentligi ko‘magida tashkil etildi.
Xakatonda blokcheyn texnologiyalari ixlosmandlari, dasturchilar va tahlilchilar –O‘zbekistonning turli hududlaridan 15 ta jamoa ishtirok etdi. Ular nafaqat texnik bilimlarini, balki jamiyatga haqiqiy foyda keltiradigan yechimlar yaratish qobiliyatini ham namoyish etishlari kerak edi.
Dastur mentorlar bilan maslahatlashuvlar, prototiplash bosqichi, intensiv dasturlash va yakunda ekspert hakamlar hay’ati oldida taqdimotlarni o‘z ichiga oldi.
Xakatonning asosiy yo‘nalishlaridan ta’lim, sog‘liqni saqlash, biznes (fintex), korrupsiyaga qarshi kurash, ekologiya, kripto-aktivlar, sug‘urta mavzulari o‘rin oldi.
Loyihalar quyidagi mezonlar asosida baholadi:
• Texnik amalga oshirish
• Innovatsion yondashuv
• Qonunchilikka muvofiqlik
• Biznes modeli va iqtisodiy samaradorlik
• Ijtimoiy ahamiyat va amaliy foyda
Xakaton ishtirokchilarga nafaqat yirik mukofot uchun kurash, balki yangi professional aloqalar o‘rnatish, ekspertlardan qimmatli maslahatlar olish imkonini berib, kelajak startaplar va texnologik yechimlar uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qildi.

В Ташкенте прошёл Blockchain Hackathon 2025 — крупнейшее технологическое соревнование страны, приуроченное к 30-летию национального домена .UZ.
Организатором мероприятия выступил Единый интегратор UZINFOCOM при поддержке Национального агентства перспективных проектов.
В хакатоне приняли участие энтузиасты блокчейн-технологий, разработчики и аналитики – 15 команд из разных регионов Узбекистана. Командам предстояло продемонстрировать не только техническую компетентность, но и способность создавать решения, способные принести реальную пользу обществу.
Программа включала в себя консультации от менторов, этап прототипирования, интенсивную разработку и, наконец, презентации перед экспертным жюри.
Среди основных направлений Хакатона: образование, здравоохранение, бизнес (финтех), борьба с коррупцией, экология, крипто-активы и страхование.
Проекты были оценены по следующим критериям:
• Техническая реализация
• Инновационность
• Соответствие законодательству
• Бизнес реализация
• Социальная значимость и практическая польза
Участие в Хакатоне предоставило командам возможность не только посоревноваться за призовой фонд, но и наладить профессиональные связи, получить ценные советы от экспертов, а также послужило стартом для будущих стартапов и технологических решений.