O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (bundan buyon matnda – Agentlik) tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yil 17 apreldagi PQ-143-son “Qoraqalpog‘iston Respublikasida maxsus mayning zonasini tashkil etish va uning faoliyatini yo‘lga qo‘yish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida “Besqala Mining Valley” maxsus mayning zonasi rezidentlarini ro‘yxatdan o‘tkazish va faoliyatini amalga oshirish tartibi to‘g‘risidagi nizom (bundan buyon matnda – Nizom) qabul qilindi. Nizom Adliya vazirligi tomonidan 2026 yil 8 iyulda ro‘yxatdan o‘tkazildi, ro‘yxat raqami 3893.
Nizom “Besqala Mining Valley” maxsus mayning zonasi faoliyatini amalga oshirish, yuridik shaxslarni maxsus zona rezidentlari sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish va ularning faoliyatini amalga oshirish tartibini belgilaydi.
Xususan, Nizom bilan quyidagilar nazarda tutilgan:
rezident sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish hamda mayningni amalga oshirish uchun talablar va shartlar;
rezident sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish uchun taqdim etiladigan hujjatlar ro‘yxati;
arizalarni topshirish, ko‘rib chiqish va ular bo‘yicha qaror qabul qilish tartibi;
ruxsat berish tartib-taomillari, shu jumladan rezident sifatida ro‘yxatdan o‘tganlik to‘g‘risidagi guvohnoma va mayningni amalga oshirish uchun ruxsatnomani qayta rasmiylashtirish, ularga o‘zgartirishlar kiritish, amal qilish muddatini uzaytirish, shuningdek, ularning amal qilishini to‘xtatib turish, tugatish va bekor qilish;
rezidentlar tomonidan ruxsat etish xususiyatiga ega talablar
va shartlarga rioya etilishini nazorat qilish chora-tadbirlari;
topilgan kripto-aktivlarni realizatsiya qilish tartibi.
Ta’kidlash joizki, maxsus zona rezidentlariga mayningni amalga oshirish uchun qayta tiklanuvchi energiya manbalarining barcha turlari, vodorod elektr stansiyasi tomonidan ishlab chiqarilgan, shuningdek, maxsus zona hududida joylashgan rentabelligi past, kam debitli, tugab borayotgan konlarni, shuningdek uglevodorodlarni yetkazib berishning transport tizimi mavjud bo‘lmagan yoki eskirgan konlarni kelgusida o‘zlashtirish, saqlash va jihozlash orqali ishlab chiqarilgan elektr energiyasidan foydalanishga ruxsat beriladi.
Mazkur Nizomning qabul qilinishi yangi ish o‘rinlarini yaratish orqali Qoraqalpog‘iston Respublikasining investitsiyaviy jozibadorligini oshirish va aholi daromadlarini ko‘paytirishga, shuningdek, qayta tiklanuvchi energiya manbalarining barcha turlaridan foydalangan holda mayning faoliyatini amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan.

Определен порядок осуществления деятельности резидентов специальной майнинговой зоны «Besqala Mining Valley»
08.07.2026
1302
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2026 года № ПП–143 «О мерах по созданию и организации деятельности специальной майнинговой зоны на территории Республики Каракалпакстан» принято Положение о порядке регистрации и осуществления деятельности резидентов специальной майнинговой зоны «Besqala Mining Valley» (далее – положение). Положение зарегистрировано Министерством юстиции 8 июля 2026 года рег. № 3893.
Положение определяет порядок осуществления деятельности специальной майнинговой зоны «Besqala Mining Valley», регистрации юридических лиц в качестве резидентов специальной зоны и осуществления их деятельности.
В частности, положением предусмотрены:
требования и условия для регистрации в качестве резидента, а также для осуществления майнинга;
перечень документов, представляемых для регистрации в качестве резидента;
порядок подачи, рассмотрения и принятия решений по заявлениям;
разрешительные процедуры, в том числе переоформление, внесение изменений, продление срока действие, а также приостановление, прекращение действия и аннулирование свидетельства о регистрации в качестве резидента и разрешения на осуществление майнинга;
меры по контролю за соблюдением резидентами разрешительных требований и условий;
порядок реализации добытых крипто-активов.
Следует отметить, что резидентам специальной зоны для осуществления майнинга разрешается использование электрической энергии, произведенной всеми видами возобновляемых источников энергии, водородной электростанцией, а также произведенной путём дальнейшего освоения, содержания и обустройства нерентабельных, низкодебитных, истощающихся месторождений, а также месторождений с отсутствующей или устаревшей транспортной системой поставки углеводородов, расположенных на территории специальной зоны.
Принятие положения направлено на повышение инвестиционной привлекательности Республики Каракалпакстан и увеличение доходов населения путем создания новых рабочих мест, а также создание благоприятных условий для осуществления майнинговой деятельности с использованием всех видов возобновляемых источников энергии.