Agentlik xodimlari uchun bank-moliya sohasi va qimmatli qog‘ozlar bozori tushunchalariga bag‘ishlangan trening tashkil etildi
07.02.2023
4779
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi xodimlari uchun bank-moliya sohasi va qimmatli qog‘ozlar bozori tushunchalariga bag‘ishlangan trening tashkil etildi.
Treningni O‘zbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasi professor-o‘qituvchilari olib bordilar. “Qimmatli qog‘ozlar bozori: nazariya va amaliyot”, “Murakkab muammolarni dinamik modellashtirish”mavzulari bo‘yicha taqdimotlar namoyish etildi.
Trening davomida ishtirokchilar moliya bozori turlarining o‘ziga xos jihatlari, moliyalashtirish modellari, moliya bozoridan daromad olish usullari, kotirovkalar va O‘zbekiston moliya bozori tahliliga oid masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Yuqoridagi masalalarning dolzarbligi zamonaviy iqtisodiyotning o‘zaro bog‘liq sohalari hamda aholi farovonligini oshirishning qo‘shimcha vositasi bo‘lib xizmat qiluvchi kapital bozori bilan birgalikda kripto-aktivlar muomalasi sohasini rivojlantirish zarurati bilan bog‘liq.
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 24 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida loyiha boshqaruvi tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5120-son Farmoniga muvofiq, kripto-aktivlar aylanmasi sog‘asida yagona davlat siyosatini yuritish, kripto-aktivlar aylanmasi sohasida investorlarning huquqlarini ta’minlash, kripto-aktivlar aylanmasi sohasida har-qanday jinoiy faoliyatning oldini olish, davlat boshqaruvi va boshqa sohalarga ma’lumotlarning taqsimlangan reyestri texnologiyasini hamda yangi texnologiyalarni joriy etish  bo‘yicha mas’ul etib belgilangan.

Для сотрудников Агентства был организован тренинг по банковскому делу, финансам и рынку ценных бумаг
07.02.2023
2192
Для сотрудников Национального агентства перспективных проектов организован тренинг по банковскому делу, финансам и рынку ценных бумаг.
Тренинг провели преподаватели Банковско-финансовой академии Республики Узбекистан, выступив с презентациями на такие темы, как «Рынок ценных бумаг: теория и практика», «Динамическое моделирование сложных задач».
В ходе тренинга участники рассмотрели вопросы, связанные с особенностями функционирования различных видов финансового рынка, моделей финансирования, способов получения дохода с финансового рынка, котировок и анализа финансового рынка Узбекистана.
Актуальность изучения вышеуказанных вопросов вызвана необходимостью развития рынка капитала и сферы оборота крипто-активов, являющихся смежными и взаимосвязанными направлениями современной экономики и служащими дополнительным инструментом для роста благосостояния населения.
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2017 года № УП-5120 «О мерах по внедрению системы проектного управления в Республике Узбекистан», проводит выработку и реализацию единой государственной политики в сфере оборота крипто-активов, обеспечивает соблюдение прав и законных интересов инвесторов в сфере оборота крипто-активов, участвует в предотвращении любой преступной деятельности в сфере обращения крипто-активов, инициирует и содействует в продвижении проектов по внедрению технологии распределенного реестра данных и других новейших технологий в государственное управление и различные социально-экономические сферы.